Do roku kary więzienia za znieważenie pielęgniarek
Pielęgniarka jak funkcjonariusz publiczny: od 1 stycznia br. obowiązuje ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej obejmująca taką samą ochroną jak funkcjonariuszy publicznych pielęgniarki i położne. Za znieważanie pielęgniarki i położnej grozi kara grzywny i więzienia do 1 roku.
Pielęgniarki i położone (podobnie jak wcześniej lekarze i ratownicy medyczni) zostały objęte w pełnym zakresie ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest chęć ochrony pielęgniarek i położnych, które często są narażone na kontakt z pacjentami zachowującymi się w sposób agresywny i potencjalnie niebezpieczny (tzw. osoba pierwszego kontaktu). Ilustracją tego problemu mogą być przypadki nocnych dyżurów, czy też akcji ratowniczych podejmowanych w dramatycznych sytuacjach w niebezpiecznym środowisku. Zatem, jako zawody zaufania społecznego, pielęgniarki i położne powinny dysponować dodatkową ochroną prawną, jaką może zapewnić im ustawodawca, przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.
Nowa ustawa wprowadziła również zabezpieczenia przed dyskryminacją pielęgniarek i położnych pracujących na podstawie umowy o pracę - zmiana formy zatrudnienia nie może być uzasadnieniem zwolnienia.