Z jakimi audytami wiąże się uzyskanie i utrzymanie ISO

/appFiles/site_102/images/autor/gyfuUYesQGh48tH.jpeg

Autor: Dariusz Chmielewski

Dodano: 27 maja 2015
Z jakimi audytami wiąże się uzyskanie i utrzymanie ISO

Na podstawie audytu certyfikującego podejmowana jest decyzja o przyznaniu placówce certyfikatu ISO. Następnie musi ona się liczyć z okresową coroczną kontrolą funkcjonowania systemu zarządzania jakością, tj. audytem nadzorczym. Może też się zdarzyć, że wskutek skarg pacjentów wszczynany jest audyt interwencyjny, sprawdzający słuszność tych zarzutów.

Na polskim rynku obecnie działa ponad 60 niezależnych jednostek certyfikujących zajmujących się certyfikacją systemów zarządzania jakością. Placówki medyczne zamierzające poddać się procesowi certyfikacji powinny sprawdzić, czy dana jednostka ma akredytację w danej branży, przyznawaną przez podmioty akredytujące.
Następnie warto sprawdzić referencje innych klientów danej jednostki oraz zapoznać się z doświadczeniami w branży ochrony zdrowia i kwalifikacjami audytorów, którzy będą weryfikować system zarządzania jakością. Informacje najłatwiej znaleźć na stronach internetowych tych jednostek lub poprosić o listę referencyjną. Dobrą praktyką jest również skontaktowanie się z wybranymi klientami jednostki certyfikującej i dowiedzeniem się „u źródła”, jak przebiegał audyt certyfikujący.

Czytaj więcej na temat akredytacji i norm ISO w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 64% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
audytISOZOZ