Od 1 stycznia nowe zasady finansowania szczepień ochronnych

Dodano: 29 grudnia 2016

Od stycznia 2017 roku obowiązkowe szczepionki sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie - jak dotychczas - Ministerstwo Zdrowia. Ma to umożliwić rozszerzenie pakietu bezpłatnych szczepień. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1365).

W ślad za tą zmianą w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 849) zmieniono § 3 ust. 4 w taki sposób, aby szczepienia przeciwko pneumokokom dotyczyły wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. (a nie, jak dotychczas, jedynie dzieci z grup obciążonych ryzykiem).

Szczepienia u osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego będą finansowane z budżetu państwa. Szczepionki będą zakupione według planu zapotrzebowania sporządzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Narodowy Fundusz Zdrowia po raz pierwszy sfinansuje zakup szczepionek do przeprowadzania szczepień w 2017 roku.

Słowa kluczowe:
szczepienia ochronne

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »