Pigułka „dzień po” na receptę

Dodano: 30 maja 2017

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza ułatwienia w dostępie do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Przewiduje także, że pigułka „dzień po” będzie sprzedawana na receptę.

Ustawa wprowadza procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych, gdy u ciężko chorego pacjenta wyczerpano już wszystkie dostępne technologie medyczne finansowane ze środków publicznych, a zastosowanie nowej terapii jest uzasadnione i wynika ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej. Na nowelizacji skorzystają między innymi osoby cierpiące na choroby rzadkie, takie jak rdzeniowy zanik mięśni, choroba Fabry’ego lub choroba Niemanna-Picka.

W przepisach uregulowano także kwestię dostępu do antykoncepcji - na receptę będą wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne. Oznacza to, że na receptę będzie także pigułka ellaOne (tzw. pigułka „dzień po”), która od 2015 roku była sprzedawana bez konieczności wizyty u lekarza.

Słowa kluczowe:
recepta

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »