PPOZ: strategia walki z epidemią wymaga weryfikacji

Dodano: 7 września 2020

Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o pilną weryfikację strategii walki z epidemią koronawirusa. Ich zdaniem ogłoszone w ubiegłym tygodniu wytyczne są nierealne do zrealizowania i stanowią zagrożenie dla ciągłości udzielania świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, zarówno ze względów epidemiologicznych, jak i organizacyjnych.

Konieczność zmian w strategii w czasie trwania epidemii zaplanowane na jesień 2020 były głównym tematem rozmów w centrali NFZ w Warszawie.

PPOZ zwróciło uwagę, że prace nad strategią nie były konsultowane ze środowiskiem podstawowej opieki zdrowotnej, która boryka się z brakami kadrowymi (problem wielokrotnie podnoszony w pismach!), „wiekowością” personelu (płynące prośby seniorów i POZ-ów „senioralnych” zapowiadające zaprzestanie udzielania świadczeń).

W takiej sytuacji nakładanie na lekarzy POZ dodatkowych czynności administracyjnych dotyczących nadzorowania, przedłużania i zakończenia izolacji domowej w świetle zapowiadanej ustawy o chorobach zakaźnych i braku dostosowania informatycznego, mogą skutkować zwiększającą się liczbą zamykanych poradni – alarmują lekarze PPOZ.

Obecny kształt strategii, zdaniem PPOZ, wywołuje spory kompetencyjne. Pomija bowiem istotne z punktu widzenia funkcjonowania POZ kwestie żądania przez pacjentów i inspekcje sanitarne zaświadczeń m.in. o zakończeniu izolacji domowej oraz kwestie szczepień przeciwko grypie. Duże wątpliwości wywołuje także decyzja o kierowaniu pacjentów z podejrzeniem o zakażenie koronawirusem na testy, co nie jest jednoznaczne ze skierowaniem na to badanie.

Adekwatną do sytuacji i bezpieczną dla wszystkich byłaby możliwość kierowania na testy w kierunku koronawirusa, jak i grypy już po udzieleniu teleporady.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło też uwagę na niejasności  postanowień rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych wymagających hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, obowiązku kwarantanny, czy też nadzoru epidemiologicznego. Rozporządzenie to nie precyzuje bowiem w jakiej formie lekarz POZ ma decydować o przedłużeniu izolacji w warunkach domowych. Mimo iż obowiązujące obecnie przepisy przewidują zakończenie izolacji domowej z mocy prawa, to nadal lekarze rodzinni spotykają się ze strony organów inspekcji sanitarnej z żądaniem wystawiania zaświadczeń o zakończeniu izolacji, co stanowi podstawę do wykreślenia pacjenta z rejestru osób izolowanych.

Prezes NFZ zapowiedział rozpoczęcie prac dotyczących wprowadzenia zmian i modyfikacji we wskazanych obszarach.

Czytaj również: Resort zdrowia przedstawił strategię walki z epidemią na jesień>>

Pobierz: Strategia walki z pandemią COVID-19 (jesień 2020)>>

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy