Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej

Dodano: 26 września 2016

Szerszy dostęp do leków na choroby ultrarzadkie oraz refundacja szczepionek kupowanych w aptekach – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W przypadku leków, które nie mają refundowanego odpowiednika w danym wskazaniu, kluczowe ma być uzasadnienie ceny, a nie - jak obecnie - analiza ekonomiczna.

Szczepionki dostępne w aptece na podstawie recepty według propozycji – mają być objęte refundacją na zasadach analogicznych jak leki, z przewidzeniem pewnych odmienności ze względu na specyfikę tych produktów.

Listy refundacyjne mają być publikowane co trzy, a nie - jak obecnie - dwa miesiące. Ma to zapewnić większą stabilność cen zarówno dla pacjentów, jak i aptek.

Resort zdrowia chce ułatwić możliwość zmiany decyzji o objęciu refundacją. W decyzji refundacyjnej mają być zawarte jedynie elementy bezpośrednio związane z lekiem lub środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla którego ją wydano. Opis programu lekowego będzie z kolei zawierał zbiór informacji z poszczególnych decyzji refundacyjnych dla wszystkich leków, które w tym programie będą finansowane.

Zaproponowano także nowe zasady obejmowania refundacją leków sprowadzanych w ramach importu równoległego, które mają ułatwić ich finansowanie.

Ponadto minister gospodarki oceni wpływ danej firmy farmaceutycznej na rozwój polskiej gospodarki. Opinia ta będzie zawierała informację, w jakim stopniu produkt tej firmy powinien być finansowany ze środków pochodzących z nowo utworzonego budżetu na innowacje, jeżeli minister zdrowia zadecyduje o jego refundacji. Opinię tę weźmie pod uwagę Komisja Ekonomiczna, która prowadzi negocjacje cenowe z firmami farmaceutycznymi w sprawie refundacji.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.  

Słowa kluczowe:
ustawa refundacyjna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »