Wejdzie w życie 23 marca: czynności, które samodzielnie może wykonywać pielęgniarka

Dodano: 13 marca 2017

Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. poz. 497) zastąpi rozporządzenie wydane na podstawie poprzedniej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Rozporządzenie określa świadczenia medyczne (zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne), które mogą być udzielane samodzielnie bez zlecenia lekarskiego przez pielęgniarkę i położną, czynności ratunkowe wykonywane samodzielnie.

Określa także wykaz produktów leczniczych, których stosowanie przez pielęgniarkę nie wymaga zlecenia lekarskiego, a także zakres samodzielnie przeprowadzanych badań diagnostycznych i materiałów pobieranych do tych badań.

W rozporządzeniu zrezygnowano z przyznania pielęgniarkom uprawnienia do prowadzenia poradnictwa w zakresie żywienia chorych dzieci i młodzieży w ramach świadczeń zapobiegawczych, a w to miejsce zdecydowano o przyznaniu kompetencji w zakresie prowadzenia edukacji osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.

Ujednolicono uprawnienia pielęgniarek systemu w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z uprawnieniami ratowników medycznych – jest to bowiem obszar, gdzie czynności medyczne mogą być wykonywane zarówno przez pielęgniarkę systemu, jak i przez ratownika.  

Słowa kluczowe:
pielęgniarkapołożna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »