Zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających obostrzeń

Dodano: 7 października 2020

Rząd wprowadza w życie nową politykę walki z koronawirusem. Jedno z wypracowanych rozwiązań dotyczy obowiązku zasłaniania nosa i ust, tam gdzie jest to konieczne. „Bez maseczki będzie mogła przebywać tylko osoba posiadająca odpowiednie zaświadczenie lub dokument potwierdzający niemożność jej  noszenia“ – wynika z nowych zapisów.

Jednocześnie lekarze skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreślają, że nie wystawiają zaświadczeń zwalniających kogokolwiek z obowiązku noszenia maseczki. Jeżeli dana osoba jest zdolna wyjść z domu, to nie ma przeciwwskazań do zakrywania nosa i ust – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Sprawa maseczek, obowiązku ich noszenia oraz zaświadczeń lekarskich wraca jak bumerang. Pierwszy raz obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej wszedł w życie wraz z ogłoszeniem stanu epidemii. Zwolnione zostały z niego dzieci poniżej 4 lat; osoby niezdolne do samodzielnego zakrywania ust i nosa oraz chorzy mający poważne, widoczne trudności z oddychaniem.

Krótko po wstępnej publikacji projektu rozporządzenia MZ, do placówek podstawowej opieki zdrowotnej masowo zaczęli zgłaszać się pacjenci z astmą, domagając się wystawienia zaświadczeń lekarskich zwalniających ich z obowiązku noszenia masek ochronnych.

Wraz z wprowadzaniem kolejnych etapów luzowania obostrzeń, maseczki zaczęły znikać z przestrzeni otwartych. Obowiązek ten, mimo ostrzeżeń epidemiologów i służb sanitarnych, lekceważony był w placówkach zamkniętych (m.in. sklepach) oraz miejscach większych skupisk ludzkich (targowiska). Notowany ostatnio wzrost zachorowań w całym kraju zmusił rząd do powrotu do obostrzeń, a przede wszystkim konieczności noszenia maseczek ( w strefach „czerwonych“ wszędzie).

W kolejnym rozporządzeniu ministra zdrowia znów pojawił się zapis o tym, że z noszenia maseczek zwolnione są tylko osoby, które mają zaświadczenia lekarskie. Reakcja środowiska lekarskiego była natychmiastowa, gdyż to ze stanu zdrowia pacjenta, a nie z zaświadczenia o przeciwwskazaniach  wynika  obowiązek (bądź jego brak) dotyczący noszenia maseczek. 

W odpowiedzi na ich stanowisko minister zdrowia w rozporządzeniu z sierpnia br., uchylił zapis o wystawianiu przez lekarzy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek. Niestety, znów się pojawił w nowej polityce „Zero tolerancji“.

Stanowisko lekarzy PPOZ nie uległo zmianie od kwietnia br. – nie wystawiają zaświadczeń o  przeciwwskazaniach do noszenia maseczek. 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »