Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w szpitalach – zmiany od 1 lipca 2017 r.

Dodano:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w szpitalach – zmiany od 1 lipca 2017 r.  

Od 1 lipca całkiem zmieni się treść załącznika nr 5 do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - Wykaz świadczeń gwarantowanych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji. Do konsultacji trafił właśnie projekt zakładający istotne zmiany w tym zakresie.

W projekcie rozdzielono zakresy świadczeń gwarantowanych na realizowane tylko w warunkach ambulatoryjnych oraz takie, które mogą być realizowane zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i w miejscu zamieszkania pacjenta.

Z danych przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że świadczenia realizowane w miejscu zamieszkania pacjenta w ostatnim roku wynosiły 4% wszystkich świadczeń udzielonych w ramach NiŚOZ. A zatem utrzymywanie zespołów wyjazdowych nie jest konieczne na obszarze działania wszystkich podmiotów leczniczych. Dostępność takich zespołów ma być zagwarantowana z uwzględnieniem zapotrzebowania na takie świadczenia w danym regionie.

Warunki, jakie ma spełniać placówka medyczna określono oddzielnie dla tych, którzy będą organizować zespoły wyjazdowe, jak i dla tych, którzy nie będą realizować kontraktu w tym zakresie. W załączniku uwzględniono również zmianę umożliwiającą szpitalom realizowanie kontraktów w zakresie NiŚOZ.

Równocześnie rozpoczęły się konsultacje projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego zmian w przepisach dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zgodnie z nowymi przepisami nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być udzielana w szpitalach zakwalifikowanych do poziomów 1-3 i 5 sieci szpitali.  

Konieczność zmian wynika z wejścia w życie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej i przekazania do kompetencji szpitali również świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Warszawa 08.stycznia.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie