Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej

Dodano:

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej

Szerszy dostęp do leków na choroby ultrarzadkie oraz refundacja szczepionek kupowanych w aptekach – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W przypadku leków, które nie mają refundowanego odpowiednika w danym wskazaniu, kluczowe ma być uzasadnienie ceny, a nie - jak obecnie - analiza ekonomiczna.

Szczepionki dostępne w aptece na podstawie recepty według propozycji – mają być objęte refundacją na zasadach analogicznych jak leki, z przewidzeniem pewnych odmienności ze względu na specyfikę tych produktów.

Listy refundacyjne mają być publikowane co trzy, a nie - jak obecnie - dwa miesiące. Ma to zapewnić większą stabilność cen zarówno dla pacjentów, jak i aptek.

Resort zdrowia chce ułatwić możliwość zmiany decyzji o objęciu refundacją. W decyzji refundacyjnej mają być zawarte jedynie elementy bezpośrednio związane z lekiem lub środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla którego ją wydano. Opis programu lekowego będzie z kolei zawierał zbiór informacji z poszczególnych decyzji refundacyjnych dla wszystkich leków, które w tym programie będą finansowane.

Zaproponowano także nowe zasady obejmowania refundacją leków sprowadzanych w ramach importu równoległego, które mają ułatwić ich finansowanie.

Ponadto minister gospodarki oceni wpływ danej firmy farmaceutycznej na rozwój polskiej gospodarki. Opinia ta będzie zawierała informację, w jakim stopniu produkt tej firmy powinien być finansowany ze środków pochodzących z nowo utworzonego budżetu na innowacje, jeżeli minister zdrowia zadecyduje o jego refundacji. Opinię tę weźmie pod uwagę Komisja Ekonomiczna, która prowadzi negocjacje cenowe z firmami farmaceutycznymi w sprawie refundacji.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.  

Słowa kluczowe:
ustawa refundacyjna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Katowice 01.lutego.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Poznań 02.lutego.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie