Rząd przyjął 13 września: powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

Dodano: 14 września 2016

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że każda osoba będzie zwolniona z ponoszenia kosztów świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, gdy ich udzielono, a placówka nie miała możliwości poświadczenia prawa do takich świadczeń.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie z dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, np. gdy student, który jest ubezpieczony podejmie pracę, czyli zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dojdzie do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia.

Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń podstawowej opieki medycznej i wyeliminuje sytuację, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów.

Dodatkowo w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych zdecydowano, że zakup szczepionek nie będzie finansowany przez NFZ. Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa. W ten sposób zrezygnowano z zapisu ustawowego, zgodnie z którym od 2017 roku to NFZ miał finansować zakup obowiązkowych szczepionek dla ubezpieczonych.

Finansowanie szczepionek z budżetu państwa oznacza przywrócenie odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym za prowadzenie działań profilaktycznych. Koszt projektowanej regulacji w 2017 roku wyniesie ok. 142 mln zł. W latach 2017-2026 na ten cel trzeba będzie wyasygnować ok. 1 573 mln zł.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy