Rząd przyjął ustawę o zdrowiu publicznym

Dodano:

Rząd przyjął ustawę o zdrowiu publicznym

Polskie społeczeństwo od 25 lat żyje coraz dłużej i w lepszym zdrowiu, to jednak sytuacja wciąż nie jest zadowalająca. Umieralność i przeciętna długość życia Polaków pozostają na niższym poziomie niż średnia unijna. Wśród największych zagrożeń są choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzyca czy choroby psychiczne. Dlatego konieczna jest ustawa o zdrowiu publicznym i Narodowy Program Zdrowia.

Podstawą do podejmowanych działań będzie dokument strategiczny dla zdrowia publicznego, czyli Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Program będzie ustanawiany na czas nie krótszy niż okresy pięcioletnie – pierwszy zostanie przyjęty na lata 2016-2020. Wynika to z tego, że działania profilaktyczne, promujące zdrowie, poprawiające stan wiedzy społeczeństwa na temat zdrowia, postaw i zachowań prozdrowotnych, są działaniami długofalowymi i muszą być podejmowane systematycznie.

W 2016 roku na NPZ rząd przeznaczy 140,7 mln zł. NPZ pozwoli skuteczniej zapobiegać chorobom oraz przyczyni się do wzmocnienia i podniesienia jakości zdrowia obywateli. Osiągnięte to zostanie m.in. przez kampanie edukacyjne, promowanie spożycia zdrowych produktów, pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu, wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja, zaburzenia nerwicowe), wczesną diagnostykę chorób i rozwój badań naukowych. Nowym zadaniem, ujętym w NPZ, będzie program profilaktyki otyłości, nieobjęty obecnie finansowaniem.

Realizacja zadań przewidzianych w ustawie i NPZ może doprowadzić do korzystnych zmian zdrowotnych, w tym m.in. do: zmniejszenia odsetka palących o 2 proc do 2020 r., zatrzymania wzrostu otyłości i cukrzycy do 2025 r., zmniejszenia liczby osób pijących szkodliwie alkohol o 10 proc. do 2025 r. Długofalowym efektem będzie wydłużenie życia mężczyzn do 78 lat i kobiet do 84 lat w 2030 r. oraz zmniejszenie różnicy w przeciętnej długości życia między kobietami a mężczyznami z 8 do 6 lat. Przewidziane w niej rozwiązania wzmocnią mechanizmy służące diagnozowaniu problemów zdrowia publicznego, zmniejszą skalę występowania głównych czynników ryzyka powstawania chorób oraz zwiększą możliwości ich wczesnego wykrywania.

Źródło: premier.gov.pl

 

 

Słowa kluczowe:
zdrowie publiczne

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Warszawa 08.stycznia.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie