Wejdzie w życie 23 marca: czynności, które samodzielnie może wykonywać pielęgniarka

Dodano:

Wejdzie w życie 23 marca: czynności, które samodzielnie może wykonywać pielęgniarka

Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. poz. 497) zastąpi rozporządzenie wydane na podstawie poprzedniej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Rozporządzenie określa świadczenia medyczne (zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne), które mogą być udzielane samodzielnie bez zlecenia lekarskiego przez pielęgniarkę i położną, czynności ratunkowe wykonywane samodzielnie.

Określa także wykaz produktów leczniczych, których stosowanie przez pielęgniarkę nie wymaga zlecenia lekarskiego, a także zakres samodzielnie przeprowadzanych badań diagnostycznych i materiałów pobieranych do tych badań.

W rozporządzeniu zrezygnowano z przyznania pielęgniarkom uprawnienia do prowadzenia poradnictwa w zakresie żywienia chorych dzieci i młodzieży w ramach świadczeń zapobiegawczych, a w to miejsce zdecydowano o przyznaniu kompetencji w zakresie prowadzenia edukacji osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.

Ujednolicono uprawnienia pielęgniarek systemu w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z uprawnieniami ratowników medycznych – jest to bowiem obszar, gdzie czynności medyczne mogą być wykonywane zarówno przez pielęgniarkę systemu, jak i przez ratownika.  

Słowa kluczowe:
pielęgniarkapołożna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Warszawa 08.stycznia.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie