Wykorzystywanie dobrych praktyk innych placówek medycznych pomaga doskonalić standardy zarządzania i podnosić jakość obsługi pacjentów.

klaster medyczny

Jak założyć klaster placówek medycznych

Dzięki powiązaniom sieciowym placówki medyczne uzyskują wsparcie świadczeniodawców w relacjach z NFZ, urzędami i instytucjami państwowymi oraz jednostkami samorządu lokalnego. Łączenie się w klastry niesie ze sobą również zwiększenie jakości obsługi pacjentów.

zakaz konkurencji

Czy zawarcie umowy o zakazie konkurencji z personelem medycznym ułatwi zdobycie kontraktu z NFZ

Zawieranie umów o zakazie konkurencji z lekarzami staje się coraz powszechniejszą praktyką mającą zabezpieczyć placówki przed utratą kontraktu z NFZ.

płynność finansowa

Jak optymalizować płynność finansową spółki prawa handlowego prowadzącej NZOZ

Absorpcja funduszy unijnych, lokowanie wolnych środków finansowych na lokatach krótko lub długoterminowych to tylko niektóre sposoby na utrzymanie płynności finansowej Powiatowego Centrum Medycznego sp. z o.o., NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie. Spółka także prowadzi monitoring zobowiązań i należności, co pozwala na bieżącą kontrolę wydatków.

analiza ekonomiczna

Czy analiza ekonomiczna jest pomocna w staraniach o kontrakt z NFZ na kolejne lata

Analiza ekonomiczna zrealizowanych świadczeń zdrowotnych wynikających z kontraktu z NFZ oraz wszystkich kosztów, które ponosi placówka to działania podejmowane przez Szpital Powiatowy w Rawiczu Sp. z o.o. Mają one ułatwić podpisanie umowy z NFZ na kolejne lata. Dodatkowo jednostka, żeby zwiększyć swoje szanse na umowę z publicznym płatnikiem, uzupełnia brakującą aparaturę. W ten sposób chce spełnić szczegółowe, często zmieniające się, warunki umów z NFZ.

konkurs ofert z NFZ

Jakie działania zagwarantują przyjęcie i rozpatrzenie oferty w konkursie na świadczenia opieki zdrowotnej?

Przygotowując się do konkursów ofert na świadczenia opieki zdrowotnej należy zwrócić uwagę na trzy istotne aspekty: odpowiednie przygotowanie dokumentów formalnych i ich aktualność, spełnienie wymogów technicznych i formalnych oraz przygotowanie harmonogramów pracy w taki sposób, aby uniknąć w nich konfliktów godzin pracy personelu u różnych świadczeniodawców. Taką praktykę co roku stosuje spółka medyczna CenterMed, co gwarantuje, że oferta zostanie przyjęta i rozpatrzona w konkursie.

pielęgniarka

Co zyska placówka medyczna przez zatrudnienie personelu białego na kontraktach?

Podpisanie umów cywilnoprawnych z blisko 70% lekarzami mającymi co najmniej I stopień specjalizacji spowodowało, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach nie ma problemu z dyżurami ani obsługą poradni specjalistycznych. Na kontrakty zaczynają przechodzić też zachęcone możliwością uzyskania dużo większych dochodów pielęgniarki, co w konsekwencji pozwala na likwidację ograniczeń w czasie pracy.

nagroda jubileuszowa

Czy prawo do nagrody jubileuszowej dla kierownika SPZOZ może być określone w regulaminie wynagradzania?

Zasady wypłaty nagrody jubileuszowej kierowników SPZOZ mogą być określane regulaminem wynagradzania - drogę do uzyskania takiego orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie opisuje dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

lekarz

Dobre praktyki w zatrudnianiu personelu medycznego

Jednym z narzędzi poprawy efektywności funkcjonowania placówki jest zawieranie umów cywilnoprawnych z pracownikami medycznymi. Taka forma zatrudnienia lepiej wpasowuje się w proces medyczny, daje m.in. większą swobodę zarówno dyrektorowi placówki, jak i profesjonaliście medycznemu (np. pozwala na udzielanie świadczeń w kilku miejscach, w różnych godzinach).

sprzęt medyczny

Jak dobrze przygotować placówkę do modernizacji i zakupu sprzętu oraz rozbudowy?

Szczegółowa analiza posiadanego sprzętu medycznego, kosztów każdego badania oraz personelu, który można przeszkolić pod kątem obsługi nowej aparatury to działania, które dyrekcja  Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie podjęła już wiele lat temu. Ich efekt to nowoczesna, konkurencyjna baza sprzętowa.

kuchnia w szpitalu

Własna kuchnia i stołówka sposobem na dodatkowe przychody

2,5 mln zł dodatkowych przychodów poza kontraktem z NFZ, w tym ok. 10% pochodzących  ze sprzedaży posiłków klientom zewnętrznym, uzyskał Zamojski Szpital Niepubliczny w 2009 roku. Początkowo placówka szukała oszczędności, wprowadzając catering na 3 oddziałach, ale szybko okazało się, że inwestycja we własną kuchnię i stołówkę może być bardziej opłacalna.