Wykorzystywanie dobrych praktyk innych placówek medycznych pomaga doskonalić standardy zarządzania i podnosić jakość obsługi pacjentów.

5fb53f1df4ad31eaf18faf35c8ceede9a29175dc-small

Innowacyjna diagnostyka - inwestycja, która się opłaca

Zastosowanie wysokiej jakości sprzętu przy diagnozowaniu wielu schorzeń staje się coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane przez lekarzy i pacjentów. Dlatego inwestycja w wysokospecjalistyczne tomografy komputerowe czy rezonans magnetyczny może przynieść placówce zyski.

wirusy

Kapsuły dla zakaźnie chorych

Specjalne komory do bezpiecznego transportu pacjentów zakaźnych trafiły do dwóch podkarpackich placówek, w których prawdopodobieństwo pojawienia się pacjenta zakażonego ebolą jest największe.

f8024b96beeb0ae64e55cacccae5310b823874db-small

Jak zgłaszać zdarzenia niepożądane

W Polsce nie wydano jeszcze dokumentu, który w całości regulowałby obszar związany z raportowaniem i analizowaniem zdarzeń niepożądanych. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu stworzyło własną procedurę, która została bardzo dobrze oceniona w procesie akredytacji. Warto skorzystać z tych doświadczeń.

szpital

Szpital wydzierżawił jeden z oddziałów

Coraz więcej placówek medycznych staje przed dylematem – zamykać deficytowe oddziały czy ograniczać liczbę przyjmowanych pacjentów i realizowanych świadczeń medycznych. Oba rozwiązania nie są dobre. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze znalazł na to pomysł. Czy okaże się skuteczny?

Bartosz Stemplewski

Bartosz Stemplewski: Certyfikat ISO to jakość i prestiż dla placówki

Wprowadzenie systemu ISO jest istotne dla szpitala praktycznie w każdej dziedzinie, w jakiej działa. Jest to kwestia optymalnego zarządzania i opieki medycznej, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ochrony danych osobowych pacjentów - rozmowa z BARTOSZEM STEMPLEWSKIM, dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej i Szpitala Powiatowego w Pińczowie.

Fotolia_43877505_Subscription_Monthly_XL

Nowy system gospodarki lekowej

Zarządzanie i optymalizacja kosztów to najważniejsze elementy funkcjonowania podmiotów leczniczych. Dlatego Kierownictwo SP ZOZ w Gostyniu zadecydowało o montażu systemu szafy lekowej, z możliwością jej połączenia z działającym systemem informatycznym, tzw. części białej szpitala.

Fotolia_51204187_Subscription_Monthly_XXL

Inwestycje w geriatrię opłacają się

S ieć szpitali i przychodni EMC Instytut Medyczny podjęła działania z myślą o potrzebach ludzi starszych – inwestuje w rozwój geriatrii. To dobry kierunek, bo w ciągu najbliższych lat coraz więcej pacjentów będzie potrzebowało takiej pomocy. Sprzyja temu trend demograficzny.

Fotolia_45506953_M

5 niezbędnych kroków do uzyskania akredytacji

Przygotowanie placówki do przeglądu akredytacyjnego wymaga wielu zmian organizacyjnych. Jest to proces długotrwały i nie kończy się wraz z uzyskaniem certyfikatu ministra zdrowia. Jak sobie z tym poradzono w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu?

Fotolia_53961032_Subscription_Monthly_M

Obligacje sposobem na wsparcie inwestycji medycznych

W sytuacji, gdy brakuje funduszy na inwestycje konieczne w placówkach medycznych, warto przekonać organ tworzący do emisji obligacji i zaangażować się w ten sposób pozyskania kapitału.

Fotolia_44190609_Subscription_Monthly_XL

Smartfon może monitorować pacjentów

Lekarze mogą monitorować postępy pacjentów w rehabilitacji za pomocą darmowej aplikacji na smartfon. Pierwszy tego typu system w kraju wdraża Lubelski Instytut Medycyny Wsi.