Panele fotowoltaiczne obniżą koszty energii

/appFiles/site_102/images/autor/VkiKZMsaD4PmqIH.jpeg

Autor: Mariusz Jendra

Dodano: 6 listopada 2015
Panele fotowoltaiczne obniżą koszty energii

Nowa elewacja szpitala w Płocku w całości będzie zbudowana z paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo zainstalowany zostanie kompleksowy system zarządzania energią elektryczną i cieplną w szpitalu. Efektem tej modernizacji będzie znaczące obniżenie kosztów zużycia energii w placówce. Sprawdź!

  • W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku realizowany będzie innowacyjny w skali całego kraju projekt. Elewacja budynku zostanie obłożona panelami fotowoltaicznymi trzeciej generacji, których zadaniem będzie pozyskiwanie energii słonecznej.

  • Dzięki temu bryła szpitala stanie się źródłem energii elektrycznej w szpitalu. Jest to centralny element projektowanej modernizacji szpitala.

  • W ślad za nią w placówce zostaną wymienione wszystkie źródła światła na energooszczędne oraz opracowany będzie specjalny system zarządzania energią. Obejmie wszystkie jej rodzaje: elektryczną, cieplną, gazową itd.

W placówce zostaną wymienione wszystkie źródła światła na energooszczędne oraz opracowany będzie specjalny system zarządzania energią. Obejmie wszystkie jej rodzaje: elektryczną, cieplną, gazową.

Projekt będzie realizowany przez spółkę Inwestycje Miejskie z Płocka we współpracy z naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz zespołem programistów z warszawskiej firmy IT.expert pełniącej funkcję partnera technologicznego. Pełna nazwa przedsięwzięcia brzmi „Budowa środowiska wytwarzania energii odnawialnej w szpitalu wojewódzkim w Płocku”.

Zewnętrzne źródła finansowania

W celu realizacji przedsięwzięcia spółka Inwestycje Miejskie zamierza skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. – Jest to innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy, który jednocześnie wpisuje się w politykę niskoemisyjności, czyli spełnia wszystkie główne kryteria do pozyskania funduszy europejskich z nowej perspektywy 2014–2020 – mówi dr inż. Artur Biernat, prezes zarządu „Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.”. Projekt został zgłoszony do programu Horyzont 2020, gdzie będzie aplikował o środki finansowe z funduszy europejskich. Ostateczny koszt inwestycji będzie znany po przeprowadzeniu audytu energetycznego szpitala, który ma być zakończony w grudniu br. Szacowany – według obecnej wiedzy – koszt całej inwestycji wyniesie ok. 20 mln zł.

Najbardziej innowacyjnym elementem tego przedsięwzięcia są panele fotowoltaiczne, które dzięki swoim właściwościom mogą być montowane na fasadzie budynku. Dzięki temu szpital zupełnie odmieni swój wizerunek. Po modernizacji będzie wyglądał jak przeszklony, nowoczesny biurowiec. – Mając na uwadze znaczenie rewitalizacji starych budynków w mieście, należy podkreślić, że dzięki estetyce paneli fotowoltaicznych mamy szansę na nowoczesny obiekt, będący połączeniem funkcjonalności i atrakcyjnego wyglądu – tłumaczy Artur Biernat. Efektem ubocznym będzie więc rewitalizacja fasady szpitala w Płocku.

Zalety ogniw BIPV

Ogniwa BIPV (Building Integrated Photovoltaics), które będą montowane w płockim szpitalu, zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości montażu w stosunku do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Pozwalają nadać „nowe życie” obiektom zaniedbanym, poprzez obłożenie ich elewacji estetycznymi „szklanymi panelami”. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki w formie żaluzji lub innego elementu przeziernego można ograniczać nagrzewanie wnętrza, co znacznie obniża koszty klimatyzacji.

Wymiana oświetlenia

Ograniczenie zużycia energii w budynku zostanie osiągnięte przez wymianę oświetlenia na energooszczędne oraz termomodernizację budynku. Jak wiadomo, szpitale, jako obiekty o dużej kubaturze, ponoszą ogromne koszty z tytułu oświetlenia i ogrzania, szczególnie przez jesienne i zimowe miesiące roku. Oszczędności wygospodarowane na zużyciu energii zostaną w kolejnych latach przeznaczone na potrzeby leczenia pacjentów.

Spółka Inwestycje Miejskie realizując ten pilotażowy projekt, ma nadzieję na przyszłe takie rewitalizacje dla innych obiektów użyteczności publicznej w Płocku oraz innych miastach. – W przypadku powodzenia projektu będzie on doskonałą promocją naszego miasta i przykładem dla innych samorządów w Polsce – zachwala Artur Biernat.

Najbardziej innowacyjnym elementem tego przedsięwzięcia są panele fotowoltaiczne, które dzięki swoim właściwościom mogą być montowane na fasadzie budynku.

Projekt, czyli instalacja paneli fotowoltaicznych, modernizacja systemu ogrzewania i oświetlenia, wraz z uruchomieniem centralnego systemu zarządzania energią w szpitalu, ma zostać ukończony do końca 2016 roku.

Autor: Mariusz Jendra

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy