Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

Lekarz wystawi e-receptę po zbadaniu pacjenta przez Internet

Lekarz wystawi e-receptę po zbadaniu pacjenta przez Internet – sprawdź, co zmienią nowe przepisy

Od 2020 roku wszyscy lekarze będą obowiązkowo wystawiać e-recepty. Pacjenci nie zawsze będą musieli udać się po receptę do przychodni - lekarze będą mogli ją wystawić zdalnie – po konsultacji telemedycznej. Zmiany poprzedzi pilotaż w 2 polskich miastach. Dowiedz się, jak informatyzacja tego procesu wpłynie na funkcjonowanie Twojego gabinetu/placówki.

668030a2d7385e4732f8f371d6977900e406504b-xlarge

E-zwolnienia lekarskie – sprawdź, co musisz zrobić, aby nie utracić prawa do ich wystawiania od 1 lipca

Tylko do końca czerwca lekarze mogą wystawiać papierowe zwolnienia na dotychczasowych zasadach. Do tego czasu musisz uzyskać decyzję z ZUS dotyczącą wystawiania e-zwolnień. Sprawdź, jak to zrobić.

Przeszkody techniczne i organizacyjne przy wprowadzaniu e-zwolnień

Czy lekarze pokonają przeszkody techniczne i organizacyjne przy wprowadzaniu e-zwolnień

Brak lekarzy (kadry medycznej), wiek lekarzy, problemy z dostępem do sieci informatycznej i zwiększająca się biurokratyzacja mogą być przeszkodą w wystawianiu wyłączenie e-zwolnień od 1 lipca 2018 r. - lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują i wysyłają oficjalne stanowisko do minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czym jeszcze widzą zagrożenia?

Prowadzenie dokumentacji medycznej

pacjent

Czy musisz informować pacjenta, że może złożyć oświadczenie za pomocą IKP

Placówka medyczna nie ma obowiązku odbierać i załączać do dokumentacji medycznej oświadczeń pacjenta, jeżeli zdecyduje się on skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Internetowe Konto Pacjenta i wypełni tam stosowne oświadczenia. Poznaj te nowe rozwiązania.

elektroniczna dokumentacja medyczna

Jak przygotować placówkę do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej

Rzędy szaf, szuflady pełne tekturowych teczek, wypełnionych do granic wytrzymałości całą masą mniejszych lub większych dokumentów – to już 1 stycznia 2021 r. stało się przeszłością, gdyż wszystkie placówki mają obowiązek wdrożyć dokumentację medyczną w postaci elektronicznej. Jak się przygotować do jej wdrożenia?

karta teleporady

Karta teleporady – jak ją wypełniać

W celu uproszczenia procedur związanych z udzielaniem świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 uruchomiono system teleporad, których świadczeniodawcy mogą udzielać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez CSIOZ, i wprowadono kartę teleporad. Sprawdź, jak ją wypełniać i jak długo przechowywać.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

fed305bf0a0144b694b35880a9a85c51418d54c2-xlarge

Co grozi placówce, która spóźnia się z wydawaniem dokumentacji medycznej

Rzecznik Praw Pacjenta może uznać daną praktykę placówki medycznej związaną z opóźnieniem lub odmową wydawania dokumentacji medycznej za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i nałożyć na nią karę finansową. Sprawdź, jak do tego nie dopuścić.

96bea216c998cf5cca0fca994cce16df6af0317e-xlarge

Czy możesz ustalać wyższe niż ustawowe opłaty za udostępnianie dokumentacji

Jedna z placówek pobierała od pacjentów wyższe niż maksymalne ustawowe opłaty za udostępnienie dokumentacji. Przekazywała ją na informatycznym nośniku danych jedynie, gdy do dokumentacji medycznej dołączana była płyta CD. Sprawdź, czy naruszyła zbiorowe prawa pacjentów.

05591050d5b8c3dd9bb93f75bb8d1e1fab6e34ca-xlarge

Czy możesz odmówić składania wniosków o udostępnienie dokumentacji przez telefon

To pacjent ma prawo wyboru formy żądania udostępnienia dokumentacji medycznej. W celu zagwarantowania poszanowania jego praw i prawidłowej organizacji pracy zakładu leczniczego tryb udostępniania dokumentacji medycznej opisz w regulaminie organizacyjnym. Co jeszcze jest niezbędne w tym zakresie?