Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

80b003e29a882ae127ecdd3a5743bbf7058c845d-xlarge

Jak upoważnić rejestratorki do przetwarzania danych w e-dokumentacji

W instrukcji zarządzania systemem, w którym przetwarzasz dane osobowe, musisz opisać zasady nadawania użytkownikom, m.in. rejestratorkom, haseł i ich zmiany. Musisz też im nadać stosowne upoważnienia i zobowiązać do zachowania danych w tajemnicy. Sprawdź, co jeszcze powinieneś zrobić, aby nie doszło do wycieku danych w Twojej placówce.

c357a45c6944284bae7507f6d7521ceae5ef59c0-xlarge

Pilotaż e-recepty już na początku 2018 roku

Najpewniej w I kwartale 2018 roku podmioty lecznicze będą mogły zgłaszać się do udziału w pilotażu recepty elektronicznej. Na razie, od 30 czerwca, producenci oprogramowania mogą testować swoje programy szykowane dla placówek i aptek. E-recepty zastąpią papierowe za dwa i pół roku.

b915c2e6e398a2dba6ec0e1fedadcbec71313410-xlarge

E-zwolnienia zaoszczędzą czas pracy lekarzy

Wystawianie zaświadczeń lekarskich elektronicznie może być przewagą konkurencyjną na rynku ochrony zdrowia. Na razie jednak niewiele podmiotów korzysta z tego rozwiązania, a ustawodawca przedłuża okres przejściowy. Sprawdź, co możesz zyskać, wdrażając e-zwolnienia już dziś.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

poprawianie błędów w EDM

Kiedy należy poprawiać błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

System teleinformatyczny do prowadzenia dokumentacji medycznej pozwala wykasować wprowadzoną informację, zrobić korektę natychmiast. Jak jednak mam postąpić, gdy w następnym dniu zauważyłem błąd ortograficzny, stylistyczny czy logiczny? Czy mam poprawiać wtedy wpis?  

Obieg informacji

Jak zorganizować obieg dokumentacji medycznej

Upowszechnienie elektronicznej postaci dokumentacji medycznej otwiera drogę do usprawnienia wymiany dokumentacji i informacji o pacjencie między poszczególnymi podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych na potrzeby kontynuacji leczenia. Sprawdź, co się zmieni.

Dokumentacja medyczna

Jest nowe rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej

Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania upraszcza sposób prowadzenia niektórych dokumentów i wprowadza obowiązek powszechnej informatyzacji. Mimo że już obowiązuje, jego postanowienia możesz wdrożyć w życie dopiero od 1 stycznia 2021 r. Oto szczegóły.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

30669fa7a6db0e0b5c1a652d88480b88c648c95f-xlarge

Czy możesz ustalać dodatkowe opłaty za przesłanie dokumentacji medycznej

Nie wolno ustalać wyższych niż ustawowe opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej, a szpital czy przychodnia może jedynie wymagać od pacjenta pokrycia kosztów ewentualnej przesyłki pocztowej. Czy ustalanie wszelkich innych dodatkowych opłat za przesyłanie dokumentacji pocztą jest zabronione?

dokumentacja medyczna

Czy właściciel, który nie jest lekarzem, może przeglądać dokumentację

Stanowiska Ministerstwa Zdrowia, Rządowego Centrum Legislacji, a także Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wskazują, że zarządzający podmiotem leczniczym może mieć dostęp do dokumentacji medycznej, ale tylko tej, w której zostały ukryte dane osobowe.

2e8b617dc8f5fe72a8703bb2087f5b6500fe09a5-xlarge

Rzadziej wypożyczysz oryginały dokumentacji – poznaj najnowsze zmiany

Zmiany w zasadach udostępniania dokumentacji medycznej istotne w codziennej praktyce placówki medycznej wprowadziła Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 11 maja. Poznaj najnowsze przepisy.