Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Adres

Czy można usunąć adres z dokumentacji medycznej

Dane przetwarzane przez placówki medyczne wymagają szczególnej ochrony, zwłaszcza w zakresie ochrony danych przed niedozwolonym ich wykorzystaniem, udostępnieniem, zmianą czy usunięciem. Wejście w życie RODO znacznie zaostrzyło te wymagania. Sprawdź, jak postąpić, gdy pacjent żąda usunięcia adresu z dokumentacji medycznej.

Dokumentacja

E-dokumentacja – wdrożenie nie wszędzie

Ustawodawca uchylił obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej w odniesieniu do historii choroby w przypadku szpitali oraz historii zdrowia i choroby w przypadku placówek ambulatoryjnych. Sprawdź, jak to wpłynie na proces informatyzacji.

Czy warto prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą

Czy powinieneś prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą dla pacjentów komercyjnych

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych - zarówno w szpitalu, jak i w warunkach ambulatoryjnych - jest zobowiązany do prowadzenia właściwej dla rodzaju wykonywanych świadczeń, zbiorczej dokumentacji medycznej. Czy dokumentacja ta dotyczy wszystkich pacjentów – w tym komercyjnych, czy tylko tych, za których leczenie zapłaci NFZ? Jeśli tak, to czy można prowadzić ją odrębnie dla każdej z tych grup?

Udostępnianie dokumentacji medycznej

2629f1e694407a02897eaa5df1e35c41c130c43d-large

Jak ułatwić pacjentom dostęp do dokumentacji

Większość placówek przygotowuje wzory wniosków o dostęp do dokumentacji medycznej, które – po uzupełnieniu odpowiednich danych przez pacjenta – stanowią podstawę jej udostępnienia. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż pacjenci czują się często zagubieni i nie wiedzą, jak sformułować taki wniosek.

88298053170f656e82bb489f9d0786138349aa47-large

Czy można fotografować dokumentację medyczną

Możliwość fotografowania dokumentacji medycznej jest przewidziana jedynie w regulacjach dotyczących postępowania sądowego, ale wyłącznie przez wskazany krąg podmiotów oraz tylko w toczącym się postępowaniu sądowym cywilnym lub karnym.

b9037f895329273d5937f4bba58aac47b029b4f6-small

Czy można wysłać dokumentację e-mailem

Przepisy nie wskazują sposobu doręczenia wyciągów, odpisów lub kopii dokumentacji. Czy pacjent może żądać przesłania dokumentacji za pośrednictwem e-maila.