Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

 pacjent o nieznanej tożsamości

Przyjąłeś pacjenta oznaczonego jako „NN” – jak ujawnić jego dane w dokumentacji medycznej

Przyjęcie umownego oznaczenia „ NN ” pozwala plac ó wkom medycznym uczynić zado ść przepisom i prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z prawem, lecz względy fiskalne są istotną motywacją ku temu, aby w miarę możliwości takie dane pozyskiwać i następczo uzupełniać dokumentację medyczną. Jak zatem postępować, przyjmując pacjenta, którego tożsamość nie jest znana?

6de10ac0555d0d44177c6cfbaa8bf19da630fb5b-xlarge

Prowadzenie list oczekujących – w jakiej kolejności wpisywać pilne przypadki

Placówki medyczne nie zawsze wpisują pacjentów na listę oczekujących zgodnie z kolejnością zgłoszeń, gdyż biorą pod uwagę również inne okoliczności. W praktyce problemów nastręcza także długi czas oczekiwania na udzielenie świadczeń. Sprawdź, jak sobie poradzić z tymi problemami.

b9cb7fbf8ba1d930174d831c480a9d86437cb1aa-xlarge

Podejrzewasz, że rodzina znęca się nad pacjentem – jak złożyć zawiadomienie

Lekarze, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, podejrzewają popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, mają obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie policję lub prokuratora. Dowiedz się, co powinny zawierać stosowne dokumenty.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Ubezpieczyciel może domagać się dokumentacji

Ubezpieczyciel może domagać się dokumentacji

W interesie placówki medycznej oraz pracujących w niej lekarzy jest przyjęcie procedury przekazywania pacjentom wyników badań, nawet, jeśli nie będą wykazywać zainteresowania ich odbiorem.

  Udostępnianie dokumentacji medycznej

Udostępnianie dokumentacji medycznej – będą zmiany

Uporządkowanie definicji związanych z udostępnianiem dokumentacji medycznej uprości ten proces. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany są planowane w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

b9cb7fbf8ba1d930174d831c480a9d86437cb1aa-xlarge

Udostępnianie dokumentacji po śmierci pacjenta – planowane zmiany

Placówka może wydać dokumentację medyczną po śmierci pacjenta tylko wtedy, gdy ze złożonego przez niego za życia oświadczenia wynika, że wyraża na to zgodę. Pojawił się jednak pomysł wprowadzenia możliwości wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta po jego śmierci przez osoby najbliższe, mimo braku wcześniejszego upoważnienia. Jakie korzyści i zagrożenia przyniesie to placówkom?