Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

zwolnienie lekarskie wstecz

Czy istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego wstecz

Zwolnienie lekarskie z reguły obejmuje okres począwszy od dnia badania, albo dnia bezpośrednio następującego po dniu badania, i wyznacza go na przyszłość. Niemniej jednak lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Jakie są regulacje orzekania o czasowej niezdolności do pracy? Kiedy pacjent otrzyma zasiłek chorobowy?

Teleporada

Wystawianie e-ZLA podczas teleporady a kontrole ZUS – najczęstsze problemy

Podczas pandemii COVID-19, szczególnie kiedy obowiązywał ścisły lockdown, lekarze wystawiali e-ZLA podczas teleporady. W tym przypadku problemem była ograniczona możliwość oceny rzeczywistego stanu zdrowia pacjenta. Sprawdź, co ostatnio kwestionuje ZUS w odniesieniu do takich zwolnień.

e-recepta

E-recepta, e-skierowanie, EDM – nowe wymagania dla podmiotów leczniczych

Już pół roku obowiązują zaktualizowane wymagania techniczne i funkcjonalne dla e-recepty, e-skierowania i elektronicznej dokumentacji medycznej opracowane przez Centrum e-Zdrowia. Czy znasz wszystkie swoje obowiązki w tym zakresie?

Prowadzenie dokumentacji medycznej

e-dokumentacja

Co sprawdzić przy wyborze systemu informatycznego

Wszystkie placówki medyczne muszą wdrożyć system obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System musi być zaprojektowany tak, aby chronić dane o pacjencie, jednocześnie umożliwiając upoważnionemu personelowi dostęp do potrzebnych informacji medycznych. Radzimy, na co zwrócić uwagę, zamawiając to oprogramowanie.

wywiad z pacjentem

Lekarski wywiad z pacjentem – jak go przeprowadzić

Relacja lekarz – pacjent nazywana jest komunikacją kliniczną. Rozmowa z osobą chorą, z dolegliwościami fizycznymi, często w nie najlepszym stanie psychicznym czy obawiającą się o swoje zdrowie, to kontekst, który wpływa na przebieg wywiadu. Co zrobić, aby skutecznie przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem?

raporty pielęgniarskie

Raporty lekarskie i pielęgniarskie – czy zawsze musisz je prowadzić

Podmioty, które prowadzą dokumentację w postaci elektronicznej, nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji zbiorczej. Sprawdź, jakie ułatwienia w tym zakresie przewiduje rozporządzenie o dokumentacji medycznej.

Podpis elektroniczny

  W jaki sposób podpisywać elektroniczną dokumentację medyczną

W jaki sposób podpisywać elektroniczną dokumentację medyczną

Mając na względzie korzyści płynące z zastosowania narzędzi autoryzacji wpisów w postaci kwalifikowanego e-podpisu lub profilu zaufanego ePUAP, zasadne jest wdrożenie ich jako podstawowych rozwiązań identyfikacji osób przetwarzających e-dokumentację. Ale który podpis wybrać, aby spełnić wymogi prawne?

adf276fe9a28c486c94fb2701dd7ecfb845bc641-xlarge

Jak podpisywać elektroniczną dokumentację medyczną

Podpisywanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej już od kilku lat nie podlega szczególnym obostrzeniom. Inaczej jednak będzie z elektroniczną dokumentacją medyczną, której częściowe wdrożenie ma nastąpić 1 stycznia 2019 r. Sprawdź, kiedy możesz podpis składać z wykorzystaniem wewnętrznych mechanizmów systemu informatycznego, a kiedy będziesz musiał mieć k walifikowany podpis elektroniczny?

  Jaki e-podpis wybrać?

Jaki e-podpis wybrać?

Wiele podmiotów leczniczych uruchamia elektroniczną dokumentację medyc zną. Nie czekając na przepisy robi to na zasadzie dobrowolności. W takiej sytuacji konieczne będą systemy autoryzacji, w tym podpis elektroniczny. Jaki e-podpis wybrać?

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Technika w medycynie

Dowód w telefonie – czy to wystarczający sposób weryfikacji tożsamości pacjenta

Pacjenci coraz częściej korzystają z aplikacji mObywatel, z której mogą udostępnić widok swojego dowodu osobistego. Sprawdź, czy dla placówek medycznych to wystarczający sposób ustalenia tożsamości pacjenta, np. w celu wydania mu dokumentacji medycznej lub wyników badań.

Dokumenty

Opłata za wydanie dokumentacji – aktualne zasady i kwoty

Koszt udostępnienia dokumentacji medycznej zależy od tego, czy mamy do czynienia z wykonywaniem wyciągu, odpisu, wydruku czy kopii. Jak należy rozumieć te pojęcia i do którego z wymienionych oznaczeń zalicza się kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem?

stetoskop

Jak podpisać wydruk dokumentacji medycznej udostępnianej ZUS-owi

Czy ZUS może wymagać, aby okazane mu wydruki dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci elektronicznej opatrzyć własnoręcznym podpisem złożonym pod każdym z wpisów? W jaki sposób ZUS może ustalić, że przedstawiona mu dokumentacja medyczna jest prawdziwa i zgodna z systemem teleinformatycznym świadczeniodawcy?

Przechowywanie i bezpieczeństwo dokumentacji

Konsekwencje prawne

Co Ci grozi w razie zagubienia dokumentacji medycznej

Zagubienie dokumentacji medycznej można uznać za zaniechanie obowiązku jej prowadzenia. W rezultacie Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) może nałożyć karę pieniężną nawet do wysokości 500 tys. zł, zwłaszcza gdy nie wykonasz jego polecenia dotyczącego np. odtworzenia dokumentacji medycznej. Jak zminimalizować ryzyko utraty dokumentacji medycznej?

Przetwarzanie e-dokumentacji poza placówką medyczną

Przetwarzanie e-dokumentacji poza placówką – czy warto zlecać

Powierzenie przetwarzania e-dokumentacji medycznej zewnętrznemu podmiotowi jest obarczone obostrzeniami prawnymi i praktycznymi. Przede wszystkim powinno nastąpić w formie pisemnej umowy. Co jeszcze jest niezbędne?

Dokumentacja

Jakie są konsekwencje utraty dokumentacji medycznej

Kary pieniężne i utrata renomy placówki to poważne konsekwencje utraty dokumentacji medycznej. Jakie rozwiązania wdrożyć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia?