Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

e-skierowania

E-skierowania na wewnętrzne procedury – czy musisz je wystawiać

Czy e-skierowania trzeba wystawiać na badania we własnej przychodni, jeśli są one później rozliczane z NFZ w ramach wizyty kontrolnej? Jak postąpić w przypadku badań, które lekarz wykonuje u pacjenta pierwszorazowego? Oto odpowiedzi na te pytania.

rehabilitacja

Elektroniczne skierowania na rehabilitację leczniczą

Skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach NFZ od 10 stycznia 2022 r. przybrało postać elektroniczną. Tym samym poszerzono katalog świadczeń, na które są wystawiane skierowania w formie elektronicznej. Sprawdź!

e-skierowanie

Od 8 stycznia 2021 obowiązkowe e-skierowania

Od 8 stycznia 2021 r. placówki medyczne będą obowiązkowo wystawiać e-skierowania. Ma to zmniejszyć ryzyko błędnego wystawienia dokumentu i uprościć rejestrację pacjenta na wizytę u specjalisty lub badanie. Sprawdź, jakie to może rodzić problemy w praktyce i jak je rozwiązywać.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Fałszowanie dokumentacji medycznej

Fałszowanie dokumentacji medycznej – jak nie dopuścić do tego czynu

Wzrost świadomości pacjentów o ich uprawnieniach powoduje, że obecnie dokumentacja medycznie staje się istotnym materiałem dowodowym. W związku z tym należy bardzo ostrożnie podejść do jej wypełniania, co często ‒ z racji braku personelu medycznego ‒ nastręcza duże problemy. Sprawdź, jak ich uniknąć.

Okołooperacyjna karta kontrolna

Okołooperacyjna karta kontrolna: zasady stosowania w szpitalach

Okołooperacyjna karta kontrolna, w której personel odnotuje wszystkie działania przy pacjencie, jest standardem we wszystkich szpitalach. Takie rozwiązanie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa operowanych pacjentów i minimalizuje liczbę ewentualnych powikłań pooperacyjnych.

skanowanie

Skanowanie dokumentacji medycznej – czy stosujesz te zasady

Co robić z dokumentacją medyczną, która wciąż jest w postaci papierowej, czy należy ją skanować, czy może pozostawić w tej formie? O to często pytają zarządzający placówkami medycznymi. Oto wskazówki, jak postąpić, decydując się na digitalizację dokumentacji medycznej.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

sąd

Sądowy zwrot kosztów kopii dokumentacji medycznej – kiedy można się o niego ubiegać?

Sądy cywilne często zwracają się do podmiotów leczniczych z wezwaniem do przekazania dokumentacji medycznej pacjenta. Przekazanie dokumentacji medycznej sądowi może wiązać się z pracochłonnymi czynnościami i koniecznością poniesienia przez nie dodatkowych kosztów. Może tak być w przypadku dużej liczby wezwań wpływających do placówki medycznej lub obszernej dokumentacji pacjentów. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o sądowy zwrot kosztów dokumentacji medycznej.

e-dokumentacja dla seniora

Jak pomóc seniorom złożyć elektroniczny wniosek o dostęp do dokumentacji medycznej

Brak znajomości obsługi komputera uniemożliwia seniorom złożenie wniosku o dostęp do dokumentacji w formie elektronicznej. Kto może im pomóc w dobie pandemii załatwić sprawę związaną z uzyskaniem dostępu do swojej historii choroby?

Policja

Kiedy należy udostępnić dokumentację medyczną policji

Policja często prosi np. o zweryfikowanie zasadności orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, wskazanie danych kontaktowych do pacjenta i jego adresu. Tym samym zwraca się do podmiotów wykonujących działalność leczniczą z prośbą o udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentów. Sprawdź, w jakich okolicznościach powinieneś udostępnić dokumentację medyczną pacjentów.

Przechowywanie i bezpieczeństwo dokumentacji

Skanowanie

Kiedy skanować dokumentację medyczną, a kiedy pozostawić jej papierową wersję

W wielu przychodniach historie choroby nadal są prowadzone w formie papierowej, a pacjenci potwierdzają w nich odbycie wizyt własnoręcznym podpisem. Czy tę dokumentację należy skanować i umieszczać w systemie informatycznym?

skaner

Czy po zeskanowaniu można zniszczyć oryginały dokumentacji medycznej

Prowadziliśmy dokumentację medyczną pacjenta w formie papierowej, a następnie ją zeskanowaliśmy. Czy możemy zniszczyć oryginały? Czy wystarczy, że będziemy przechowywać wyłącznie wersję elektroniczną w postaci skanu?

karta teleporad

Jak przechowywać karty teleporady?

Karty teleporad przechowujesz przez 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. To krótki termin. Co możesz zrobić, aby zapobiec negatywnym skutkom takiego rozwiązania? Jak przechowywać karty teleporady?