E-kartoteki u lekarzy rodzinnych

Dodano: 5 marca 2015
E-kartoteki u lekarzy rodzinnych

Tylko 15% lekarzy pierwszego kontaktu prowadzi pełną indywidualną elektroniczną dokumentację medyczną - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ponieważ jest to pierwsze ogniwo systemu, proces informatyzowania ochrony zdrowia powinien rozpocząć się właśnie od nich. 

Jeśli elementy dokumentacji medycznej, takie jak diagnozy lekarskie i ordynacje leków gromadzone są w formie elektronicznej przez około 2/3 badanych lekarzy, to pozostałe z nich, tj. wyniki badań diagnostycznych i pomiarów antropometrycznych, dane z badania podmiotowego i przedmiotowego, archiwizuje w formie elektronicznej mniej niż 1/5 lekarzy.

Uzyskane dane wskazują, że prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej ściśle wiąże się z uwarunkowaniami formalno-prawnymi.

Diagnozy lekarskie gromadzone są w formie elektronicznej, gdyż wymagane jest to do sprawozdawania świadczeń o podwyższonej stawce kapitacyjnej.

Z kolei elektroniczne generowanie i drukowanie recept wraz z kodami kreskowymi zostało wymuszone przez System Numerowania Recept Lekarskich.

Czytaj więcej na temat elektronicznej dokumentacji medycznej w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
e-kartoteki