Wyniki badań obrazowych – czy musisz je udostępniać za pokwitowaniem

/appFiles/site_102/images/autor/8f6BPeJGlIZhpw3.jpeg

Autor: Michał Culepa

Dodano: 27 lutego 2018
Wyniki badań obrazowych – czy musisz je udostępniać za pokwitowaniem

Zdjęcia rtg wykonywane tradycyjną metodą, na kliszy są elementem dokumentacji medycznej. Czy powinieneś zatem je udostępniać za pokwitowaniem oraz obowiązkiem zwrotu i pozostawiać ich kopię?

Sposób udostępniania dokumentacji reguluje obszernie art. 27 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nim dokumentacja medyczna jest udostępniana m.in. przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku, albo przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta. Mimo wyraźnej regulacji ustawowej pojawiają się nadal problemy z ustaleniem, co właściwie wchodzi w skład tej dokumentacji. Czy klisza rtg jest dokumentacją medyczną? Z tym problemem musiała zmierzyć się pacjentka jednego ze szpitali, która trafiła na oddział ratunkowy po upadku, z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Zyskaj DARMOWY 24h dostęp do portalu!


Aktywuj 24-godzinny okres testowy

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Spis treści Czytaj e-wydanie