Wdrażanie rozwiązań z zakresu e-zdrowia nabiera tempa. Dowiedz się, co oferuje e-recepta, e-skierowanie i wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej.

Telemedycyna i e-usługi

System i prawo

Czy placówkom grożą kary za niedopełnienie nowych obowiązków raportowania do SIM

Katalog zdarzeń wymagających raportowania do Systemu Informacji Medycznej (SIM) rozszerzono m.in. o ciąże. Czy placówki medyczne mają się czego obawiać, jeśli nie dostosowały jeszcze swoich systemów informatycznych do nowych wymogów?

Jak poprawić e-skierowanie

Błędnie wystawione e-skierowanie – jak można je poprawić

W przypadku konieczności wprowadzenia zmiany do treści e-skierowania pojawia się problem, gdyż nie ma możliwości skreślenia błędu i wprowadzenia adnotacji. Jak zatem można poprawić błędnie wystawione e-skierowanie?

Gabinet

Poznaj nowe funkcjonalności aplikacji gabinet.gov.pl

Aplikacja gabinet.gov.pl przewiduje już możliwość raportowania danych za jej pośrednictwem. Każdy podmiot leczniczy zyskał techniczne narzędzie do wpisania tych danych. Dowiedz się więcej o nowych funkcjonalnościach.

Wdrożenie e-dokumentacji

System i prawo

Czy placówkom grożą kary za niedopełnienie nowych obowiązków raportowania do SIM

Katalog zdarzeń wymagających raportowania do Systemu Informacji Medycznej (SIM) rozszerzono m.in. o ciąże. Czy placówki medyczne mają się czego obawiać, jeśli nie dostosowały jeszcze swoich systemów informatycznych do nowych wymogów?

e-dokumentacja

Co sprawdzić przy wyborze systemu informatycznego

Wszystkie placówki medyczne muszą wdrożyć system obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System musi być zaprojektowany tak, aby chronić dane o pacjencie, jednocześnie umożliwiając upoważnionemu personelowi dostęp do potrzebnych informacji medycznych. Radzimy, na co zwrócić uwagę, zamawiając to oprogramowanie.

644472028a084c993c5a9a4372e5082fe93edb4c-xlarge

Przechowywanie dokumentacji medycznej: jak zapewnić bezpieczeństwo

Dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w sposób zapewniający jej poufność, zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zniszczeniem lub zagubieniem. Jak spełnić warunki bezpieczeństwa przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej?

Sprzęt i oprogramowanie

Aparatura medyczna

Raport NIK: Jak wykorzystać potencjał wysokospecjalistycznej aparatury medycznej

Niewykorzystanie zakupionego sprzętu w optymalnym stopniu ma głównie przyczyny o charakterze systemowym, ogólnokrajowym, na które kierownicy podmiotów leczniczych nie mają wpływu, ale muszą się z nimi mierzyć. Dowiedz się, jakie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK.

aparatura medyczna

Jak placówki medyczne powinny rejestrować kody UDI

Zgodnie z nowymi wymogami prawnymi placówki medyczne mają obowiązek przechowywania kodów UDI wybranych wyrobów medycznych w postaci elektronicznej. Sprawdź, w jakiej sytuacji należy to robić i jakich wyrobów to dotyczy.

skaner

Jak zwiększać bezpieczeństwo pacjentów dzięki informatyzacji

W dobie zaawansowanej informatyzacji każdej dziedziny życia branża medyczna nie pozostaje w tyle. Jak skutecznie wpływać na procesy przekładające się na bezpieczeństwo pacjentów?

Nowe technologie

leki

Niewłaściwe podanie leku – jakie wyzwania stoją przed częścią szarą placówek medycznych

Błędne podanie leków to jeden z częstych błędów w placówkach medycznych. Sprawdź, w jaki sposób można się zabezpieczyć przed podaniem niewłaściwego leku niewłaściwemu pacjentowi.

autonomiczny samochód

Pojazdy autonomiczne w szpitalu – jakie mogą znaleźć zastosowanie

Rozwiązania z wykorzystaniem autonomicznych pojazdów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz częściej można spotkać poruszające się samochody autonomiczne w kontrolowanych środowiskach, takich jak duże tereny przemysłowe czy też porty. Dowiedz się, w jaki sposób wykorzystać takie pojazdy w placówkach medycznych.

kod kreskowy

Błędy w identyfikacji pacjenta – co pomoże je wyeliminować

Skanowanie kodów kreskowych przy łóżku pacjenta w połączeniu z elektronicznym zleceniem lekarskim pozwala na wyeliminowanie błędów w obszarze niewłaściwej identyfikacji pacjenta, chroniąc jednocześnie jego prywatność i prawo do ochrony danych osobowych. Sprawdź, jak korzystać z tego rozwiązania.