Wdrażanie rozwiązań z zakresu e-zdrowia nabiera tempa. Dowiedz się, co oferuje e-recepta, e-skierowanie i wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej.

Telemedycyna i e-usługi

Nie dla teleporady

Kiedy lekarz nie może udzielić teleporady

Nowoczesne systemy łączności umożliwiły udzielanie świadczeń zdrowotnych w formie teleporady. Sprawdź, w jakich sytuacjach lekarz jednak nie powinien udzielić teleporady i zalecić pacjentowi wizytę osobistą.

Rejestracja internetowa

Elektroniczna rejestracja centralna – jakie będą warunki naboru do pilotażu

Pacjenci będą mogli zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta na wybrane świadczenia AOS. Wyszukają samodzielnie dostępne terminy świadczeń, a gdy przydzielenie terminu nie będzie możliwe, trafią na centralną listę oczekujących. Sprawdź, co wiemy o pilotażu elektronicznej rejestracji centralnej.

Stetoskop

Elektroniczne stetoskopy – jakie zmiany wprowadzono w pilotażu?

Trwa realizacja programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie istotne zmiany wprowadziło znowelizowane rozporządzenie dotyczące programu.

Wdrożenie e-dokumentacji

49b1cabf673feb9ce793f5fe4dbd13832fe8e4c6-xlarge

Polska Implementacja Krajowej HL7 CDA – jak na jej bazie tworzyć własne szablony dokumentacji medycznej

Polska Implementacja Krajowa HL7 CDA jest trudna w czytaniu i jeszcze trudniejsza we wdrożeniu. Osoby podejmujące się tego zadania muszą nabyć sporo wiedzy na temat interoperacyjności, standardu HL7 CDA i zasad jego poprawnej implementacji, żeby właściwie z niej korzystać. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

b593e957508a25f6f781fa8fa2d2ff4034f42c71-xlarge

Elektroniczna dokumentacja medyczna. Wykorzystuj szablony wizyt

Dobrze prowadzona dokumentacja medyczna w formie elektronicznej może być lepszym dowodem na obronę lekarza i podmiotu leczniczego w sprawie sądowej niż jej papierowa wersja. Stosowanie szablonu wizyty porządkuje przebieg wizyty, wyznaczając jej kolejne elementy. O czym jeszcze należy pamiętać?

system informacji medycznej

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzenie informacji raportowanych do SIM

Od 1 lipca 2022 r. podmioty lecznicze świadczące usługi rehabilitacji będą musiały sprawozdawać dodatkowy kod według klasyfikacji ICF. Ponadto do SIM będą przekazywane informacje o alergiach, ciałach obcych (np. implanty), grupie krwi, ciąży. Centrum e-Zdrowia wyjaśnia cel zmian.

Sprzęt i oprogramowanie

aparatura

Kiedy inwestować w zakup nowej aparatury, a kiedy rozbudowywać istniejącą

Integracja starej, ale sprawnej, aparatury medycznej z siecią komputerową w placówce medycznej ma przede wszystkim wpływ na komfort dostępu do wyników badań ze wszystkich urządzeń ośrodka za pośrednictwem każdego stanowiska komputerowego. Taka możliwość to duże ułatwienie dla pracowników placówki i oszczędność czasu.

program komputerowy

Jak aktualizować oprogramowanie do prowadzenia dokumentacji medycznej

Aktualne oprogramowanie to nie tylko usprawnienie działania systemu. To przede wszystkim bardzo istotny element właściwego przechowywania danych osobowych, który pozwoli uniknąć konsekwencji ich utraty. Dlaczego należy zadbać o aktualizację oprogramowania do prowadzenia dokumentacji medycznej ?

Bezpieczeństwo w IT

Bezpieczne i sprawne IT w ochronie zdrowia

Większa digitalizacja procesów medycznych, teleporady, obsługa pacjentów online i zdalna praca części personelu wymagają sprawnych i bezpiecznych systemów informatycznych. Niestety jednocześnie hakerzy i przestępcy nie ograniczają swojej aktywności, coraz intensywniej włamując się do systemów IT. Jak uniknąć takich błędów? Wiele porad w tym zakresie będzie pokazane na specjalnym webinarium dotyczącym bezpieczeństwa IT dla sektora medycznego.

Nowe technologie

stetoskop

Elektroniczny stetoskop. Czy jest na niego miejsce w POZ i AOS?

Sprawdzonym przykładem innowacji jest elektroniczny domowy stetoskop do samobadania pacjenta w warunkach nieambulatoryjnych. Sprawdź, jak sztuczna inteligencja kontroluje jakość zbieranych danych.

robot

Roboty programowe. Czy będą wsparciem pracy lekarzy?

Rynek związany z automatyzacją procesów biznesowych za pomocą robotów rośnie dynamicznie. Ze względu na swój uniwersalny charakter ta technologia sprawdza się niemal w każdej branży. Czy roboty programowe będą źródłem wsparcia dla lekarzy?

nowoczesne systemy angiograficzne

Poznaj nowe możliwości systemów angiograficznych

Zaawansowane systemy angiograficzne pozwalają na ciągły podgląd i zapis obrazu rentgenowskiego ciała pacjenta pod różnymi kątami w pętli czasowej.Sprawdź, co obecnie jest wyzwaniem w zakresie systemów angiograficznych.