W jaki sposób podpisywać elektroniczną dokumentację medyczną

/appFiles/site_102/images/autor/3vCO57rowjVESiz.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 10 sierpnia 2018
W jaki sposób podpisywać elektroniczną dokumentację medyczną

Mając na względzie korzyści płynące z zastosowania narzędzi autoryzacji wpisów w postaci kwalifikowanego e-podpisu lub profilu zaufanego ePUAP, zasadne jest wdrożenie ich jako podstawowych rozwiązań identyfikacji osób przetwarzających e-dokumentację. Ale który podpis wybrać, aby spełnić wymogi prawne?

Elektroniczną dokumentację medyczną opisuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, gdzie w § 80 wskazano warunki systemu teleinformatycznego dedykowanego EDM. W zakresie uwierzytelniania wpisów przewiduje on ogólny wymóg zapewnienia „identyfikacji osoby dokonującej wpisu oraz osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych i dokumentowanie dokonywanych przez te osoby zmian w dokumentacji i metadanych” (§ 80 pkt 4 r.d.m.).

Ustawodawca nie wskazuje żadnych konkretnych rozwiązań technicznych dla nanoszenia w systemie elektronicznym podpisów, które gwarantowałyby zgodność z przepisami. Do spełnienia tego wymogu wystarczające będzie każde rozwiązanie techniczne, które pozwoli jednoznacznie ustalić, która osoba odpowiada za konkretny wpis czy inną edycję dokumentu.

Czytaj więcej na temat zastosowania podpisu elektronicznego w placówkach medycznych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.