Placówki medyczne inwestują w remonty i dodatkowy sprzęt. Są to decyzje wymagające szczegółowej analizy opłacalności i ryzyka, zwłaszcza gdy nie ma gwarancji współpracy z NFZ. Sprawdź, jak optymalnie planować wydatki, aby uniknąć nietrafionych inwestycji.

Realizacja i kontrola inwestycji

sprzęt medyczny euro

Sprzęt medyczny kupiony ze środków UE jest źle wykorzystywany

Ponad 1/3 placówek medycznych nie wykonała założonej liczby świadczeń z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu kupionego ze środków unijnych. Problem tkwi m.in. w braku analizy potrzeb zdrowotnych w danym regionie.

EDM

Zakup oprogramowania wiąże placówkę z producentem na wiele lat

Wybierając program do prowadzenia e-kartotek warto sprawdzić, czy powstał on przy współpracy personelu medycznego. Tylko zaangażowanie w ten proces przyszłych użytkowników daje gwarancję, że rozwiązanie będzie odpowiadało potrzebom lekarzy i pielęgniarek.

41387053

Wyrok TS UE: Wykorzystanie zbioru funkcji programu nie narusza praw autorskich

Informatycy mogą tworzyć własne, odpowiadające potrzebom podmiotu leczniczego rozwiązania informatyczne, korzystając z prawa do badania i testowania cudzych programów. Taką możliwość stwarza wykładnia dyrektywy Rady 91/250/EWG z 14 maja 1991 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych wyrażona w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) z 2 maja 2012 r.

Zarządzanie finansami i podatki

c01b962d214e62b3b9ac6ff533ff519b7ae0449f-xlarge

Kiedy niższy podatek VAT od czynności pomocniczych

Podatnik, który nie jest podmiotem leczniczym świadczy na rzecz takiego podmiotu usługi pomocnicze związane z dbaniem o czystość w szpitalach i opiece nad pacjentami. Jak rozliczać w takiej sytuacji podatek VAT?

b70a523f85c13a77e97d98eda306e08b8686afb9-xlarge

Jak postąpić, gdy wierzyciel sprzeda dług szpitala

Zdarzają się sytuacje, że wierzyciele sprzedają długi szpitali bez zgody podmiotu tworzącego SPZOZ. Czy ich nabywcy mają szansę na wyegzekwowanie jakichkolwiek należności?

fd94f7948ba3fd54f7ea3ca4a405fa44bf6059e2-xlarge

Czy musisz płacić ZUS od umów na dyżury

Stałą praktyką szpitali jest zawieranie z lekarzami lub rezydentami, poza umowami o pracę, umów cywilnoprawnych na dyżury. Osoby te świadczą też dodatkowe usługi jako samozatrudnieni. Czy w takiej sytuacji - w świetle prawa – lekarzy należy uznać za pracowników szpitala i odprowadzać od nich składki na ubezpieczenie społeczne?