Placówki medyczne inwestują w remonty i dodatkowy sprzęt. Są to decyzje wymagające szczegółowej analizy opłacalności i ryzyka, zwłaszcza gdy nie ma gwarancji współpracy z NFZ. Sprawdź, jak optymalnie planować wydatki, aby uniknąć nietrafionych inwestycji.

Sprawozdania i plany finansowe

Planowanie finansowe

Pandemia a planowanie finansowe w placówkach medycznych

Planowanie finansowe w czasie pandemii może być trudne ze względu na płynność otoczenia prawnego, w jakich funkcjonują podmioty lecznicze, a także zmienność kontraktowania z NFZ. Sprawdź, co może wspomóc decyzje finansowe zarządzających.

Finanse

Sprawozdanie finansowe SPZOZ – w jakim terminie uzyskać akceptację gminy

Sporządzone sprawozdanie finansowe SPZOZ do 30 czerwca musi zostać zatwierdzone przez organ założycielski – gminę. Czy jest ustawowy termin na przekazanie sprawozdania finansowego do organu założycielskiego?

Plan kont

Numerowanie planu kont w rachunku kosztów – czy stosowanie nowych zasad jest obligatoryjne

Czy numery planu kont prowadzonego zgodnie z nowym standardem rachunku kosztów można pozostawić zgodnie ze starą numeracją planu kont? Poznaj wskazówki dotyczące standardu rachunku kosztów, który obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Sprawdź, jak powinno wyglądać numerowanie planu kont w rachunku kosztów.

Programy naprawcze

plan restrukturyzacyjny

Jak przygotować plan restrukturyzacyjny dla placówki

Opracowanie i efektywne wdrożenie planu restrukturyzacyjnego jest ważnym elementem wykorzystania pomocy publicznej w procesie restrukturyzacji placówki.

Finansowanie działalności

wynagrodzenie

Podwyżka minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Na podwyżki najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia ma trafić prawie 4 mld zł w ciągu 6 miesięcy. Poznaj szczegóły zmian związanych z podwyżkami minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

euro

Środki unijne dla kliniki w dobie koronawirusa – jak je uzyskać

Pandemia COVID-19 w mniejszym lub większym stopniu dotknęła każdego z nas i zmieniła życie codzienne – nie tylko w kontekście zdrowotnym, ale także gospodarczym. Wielu przedsiębiorców musiało zamknąć swój biznes lub znaleźć nowy sposób na pozyskiwanie klientów. Sytuacja związana z COVID-19 nie zatrzymała jednak konkursów z funduszy Unii Europejskiej. Stanowią one szansę dla przedsiębiorców na zdobycie finansowania, które może warunkować realizacje planowanych projektów.

Dotacje na badania i rozwój

Agencja Badań Medycznych dofinansuje projekty wspierające walkę z COVID-19

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszych projektów badawczych, dedykowanych tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, mogących wesprzeć walkę z COVID-19.  Oto szczegóły.

Realizacja i kontrola inwestycji

wybór oprogramowania

Wybór oprogramowania dla placówki – czym się kierować

Nawet najlepsze oprogramowanie nie spełni swojej roli, jeżeli zostanie zainstalowane i uruchomione na sprzęcie złej jakości. Stabilność systemu zależy od urządzeń, na których system pracuje, dlatego tak istotny jest ich właściwy dobór.

system informatyczny dla placówki medycznej

Jak dobrać optymalny system informatyczny dla placówki

Dzięki systemom komputerowym, które stanowią jeden z głównych instrumentów zarządczych menedżera, możliwe są gromadzenie i analiza danych. System, poza zapewnieniem bezpieczeństwa danych, musi być przede wszystkim stabilny i intuicyjny dla użytkowników. Jak go dobrać?

inspektor nadzoru

Co należy do obowiązków inspektora nadzoru inwestycji prowadzonej w jednostce ochrony zdrowia

W praktyce procesu inwestycyjnego w jednostkach ochrony zdrowia przyjmuje się, że inspektor nadzoru powoływany jest przez inwestora-menedżera na podstawie umowy i jest jego fachowym pełnomocnikiem na budowie. Co należy do jego obowiązków?

Zarządzanie finansami i podatki

Finanse

Czy zawsze przysługuje rekompensata za koszty odzyskiwania należności

Gdy placówki medyczne nie są w stanie uregulować swojego zobowiązania finansowego w terminie, skłania to dostawców do pobierania rekompensaty za każdą niespłaconą fakturę. Czy wierzyciel może odzyskać swoje należności tytułem rekompensaty za każdą opóźnioną płatność?

Ewidencja

Ewidencjonowanie zakupu środka trwałego w SPZOZ

W jaki sposób SPZOZ powinien zaewidencjonować zakup środka trwałego ze środków własnych o wartości powyżej 10.000 zł i środek trwały otrzymany w formie darowizny od jednostki prowadzącej – gminy o wartości początkowej według faktury zakupu powyżej 10.000 zł? Jak ująć księgowo odpisy amortyzacyjne w takich przypadkach?

audyt

Kiedy w placówce medycznej wymagany jest audyt

Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie ministra kierującego działem lub kierownika jednostki w realizacji celów i zadań przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Tak stanowi ustawa o finansach publicznych. Czy audyt jest obowiązkowy we wszystkich podmiotach?

Optymalizacja finansowa

9c2ed00100570068d0856e8b68482a112baac1a6-small

Skuteczne sposoby optymalizowania kosztów zakupów

Uproszczone procedury zawierania umów oraz brak wymogu składania szczegółowych dokumentów finansowych sprawiają, że placówki medyczne przy zakupie sprzętu coraz częściej decydują się na leasing.

db66db909da54b101b31a75d65ac41ee7e0ad0c5-small

Optymalizacja zużycia energii

Pobyt w szpitalu wywołuje dyskomfort u większości osób w nim przebywających. Mimo dobrych warunków pobytu i dbaniu o jakość usług, wiele placówek medycznych nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest właściwe oświetlenie, które między innymi wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz nastrój pacjentów.

43df8bc93adb5fa8a8589c8c344d41b2878b8177-small

Nie taki kryzys straszny

Polski rynek usług medycznych jest niejednorodny. Z jednej strony firmy chętniej inwestują w zdrowie swoich pracowników niż przed kilkoma laty, a sami pracownicy więcej wydają na leczenie. Z drugiej jednak wciąż mamy problem z zapewnieniem podstawowej opieki najbardziej potrzebującym.