Placówki medyczne inwestują w remonty i dodatkowy sprzęt. Są to decyzje wymagające szczegółowej analizy opłacalności i ryzyka, zwłaszcza gdy nie ma gwarancji współpracy z NFZ. Sprawdź, jak optymalnie planować wydatki, aby uniknąć nietrafionych inwestycji.

Sprawozdania i plany finansowe

elementy planu finansowego SPZOZ

Plan finansowy dokumentem strategicznym placówki

Przyjęcie właściwych założeń planistycznych jest jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, przygotowując plan finansowy. Nieprzestrzeganie założonych limitów może być bowiem uznane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Korekty planu finansowego

Jak wprowadzać korekty w planie finansowym

Zmiany rocznego planu finansowego w zakresie przewidywanych wartości przychodów i kosztów podczas roku wymagają korekt w rocznym planie finansowym. Obowiązek ten dotyczy nie tylko jednostek budżetowych. Dowiedz się, jak wprowadzać te zmiany.

Plan finansowy

Rachunek kosztów – nowe przepisy od 1 stycznia

Od przyszłego roku podmioty lecznicze, które wykonują świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ, będą musiały wdrożyć nowe zasady prowadzenia rozliczeń kosztów w jednostce. Sprawdź, co się zmienia w zakresie standardu rachunku kosztów.

Finansowanie działalności

Finansowanie placówki zdrowia

Jak finansować inwestycje w placówce

Finansowanie inwestycji w placówkach medycznych wyłącznie z kapitału własnego należy do rzadkości. Menedżerowie poszukują różnych źródeł finansowania, w tym inwestorów zewnętrznych. Jak zatem przygotować się do pozyskania kapitału na strategiczne inwestycje rozwojowe?

Leasing

Leasing sprzętu – czy to się opłaca

Polski rynek leasingowy systematycznie się rozwija, dając lekarzom i podmiotom leczniczym zróżnicowaną ofertę. Leasing przestaje kojarzyć się tylko i wyłącznie z samochodami firmowymi. Na popularności zyskuje leasing sprzętu IT i oprogramowania. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą taka forma finansowania inwestycji.

dotacje

Konkurs grantowy dla POZ – złóż dobry wniosek

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło na początku sierpnia br. nabór wniosków o grant dla placówek POZ – w ramach projektu grantowego pt. „Dostępność Plus dla zdrowia”, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – na poprawę dostępności usług medycznych dla niepełnosprawnych oraz innych osób o szczególnych potrzebach.

Realizacja i kontrola inwestycji

wagi laboratoryjne

Jakie są rodzaje wag laboratoryjnych?

Wagi laboratoryjne umożliwiają precyzyjne wyznaczanie masy substancji stałych oraz cieczy. Dokładność pomiarów jest bardzo ważnym punktem w laboratoriach, ponieważ wpływa to na prawidłową oraz efektywną pracę.

Remont

Czy SPZOZ może opłacić remont lokalu z własnych środków finansowych

Kierownictwo samodzielnego publicznego zakładu zdrowotnego chciałoby wyremontować gminny lokal na wynajem dla nowo zatrudnionego lekarza (gmina jest organem założycielskim podmiotu). Sprawdź, czy może pokryć te koszty z własnych środków finansowych SPZOZ.

innowacje

Jak rozwijać produkty innowacyjne w ochronie zdrowia

Rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych produktów jest kluczowym czynnikiem zdobycia przez współczesne placówki przewagi na coraz bardziej konkurencyjnym i wymagającym rynku. W wielu sektorach gospodarki to właśnie innowacje produktowe stanowią najistotniejszy – z punktu widzenia efektywności organizacji – rezultat prowadzenia działalności innowacyjnej. Sprawdź, czym będzie skutkować wdrażanie nowych produktów?

Zarządzanie finansami i podatki

Podatek

Od umorzonych subwencji z PFR nie zapłacisz podatku

Beneficjenci PFR odetchnęli z ulgą po publikacji rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Na co jednak warto zwrócić uwagę?

podatki

Polski Ład. Umowa o pracę i działalność gospodarcza lekarza – czy ryczałt się opłaca

Lekarz pracuje na 1/2 etatu jako kierownik podmiotu leczniczego. Dodatkowo prowadzi indywidualną praktykę lekarską i wystawia faktury temu podmiotowi. Czy od stycznia 2022 roku w działalności gospodarczej może przejść na ryczałt ewidencjonowany?

Lekarz

Czy lekarz prowadzący własną praktykę może przejść na ryczałt?

Lekarz pracuje na pół etatu jako kierownik podmiotu leczniczego. Jednocześnie prowadzi indywidualną praktykę lekarską i wystawia faktury temu podmiotowi. Czy od stycznia 2022 roku w działalności gospodarczej może zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany?

Optymalizacja finansowa

benchmarking

Benchmarking – jakie korzyści dla placówki medycznej

Prowadzenie analiz porównawczych to nie wywiad gospodarczy. To narzędzie wspierające proces decyzyjny, również w placówkach medycznych. Jego największą zaletą jest możliwość zidentyfikowania i zaimplementowania najodpowiedniejszych procesów w podmiocie leczniczym i dążenie do ich doskonalenia.

optymalizacja

Optymalizacja kosztów musi być rozsądna

Optymalizacja kosztów w placówkach medycznych, szczególnie dzisiaj, w dobie kryzysu i rosnących kosztów zarządzania, to konieczność. Koszty powinny być uzasadnione, a dziś często są za wysokie w stosunku do przychodów z NFZ.

finanse szpitala

Jak optymalizować koszty działalności placówki

Kontrola wydatków to dziś konieczność. W wielu placówkach medycznych powoływane są specjalne działy zajmujące się kontrolingiem, które mają na celu monitoring kosztów i podejmowanie działań na rzecz tworzenia i wdrażania systemów ograniczających wydatki. Jakie rezultaty przynoszą takie działania?