Jak założyć klaster placówek medycznych

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 18 lipca 2011
Jak założyć klaster placówek medycznych

Dzięki powiązaniom sieciowym placówki medyczne uzyskują wsparcie świadczeniodawców w relacjach z NFZ, urzędami i instytucjami państwowymi oraz jednostkami samorządu lokalnego. Łączenie się w klastry niesie ze sobą również zwiększenie jakości obsługi pacjentów.

  • Klastry to lokalne skupiska powiązanych podmiotów z podobnej branży, które współpracują w celu zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności. W Polsce, klaster musi składać się z minimum 7 podmiotów, w tym przynajmniej 5 przedsiębiorstw, jednostki naukowej oraz jednostki wspierającej rozwój gospodarczy.
    Koordynator klastra musi mieć siedzibę w Polsce, działać niekomercyjnie, i posiadać wykwalifikowany personel.

  • Przykładowe klastry medyczne w Polsce to Wielkopolski Klaster Medyczny, Klaster Medycyna Polska Południowy Wschód oraz Ogólnopolski Klaster e-ZDROWIE. Współpraca w ramach klastra pozwala na skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy unijnych, rozwijanie innowacji i sprostanie rosnącym wymaganiom pacjentów.

  • Aby powołać klaster, placówki muszą nawiązać formalną współpracę poprzez umowę i określić warunki funkcjonowania klastra. Współpraca w klastrze otwiera możliwości pozyskania dofinansowania z różnych programów unijnych, ale wymaga również skutecznej komunikacji i zaufania między partnerami, ponieważ placówki często ze sobą konkurują.

Pozostało jeszcze 88% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.