Przetrwać kryzys – obniżki wynagrodzeń

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 5 lutego 2015
Przetrwać kryzys – obniżki wynagrodzeń

Żeby zbilansować wydatki i dochody dyrektorzy szpitali i przychodni muszą szukać sposobów ograniczenia wydatków. Zmniejszenie wynagrodzeń pracowników i redukcja etatów to ostateczne i wyjątkowo dramatyczne rozwiązanie, którego szefowie placówek chcą, jeśli to tylko możliwe, uniknąć.

Konieczność szukania oszczędności ze względu na fatalny stan finansów to problem, przed którym staje dziś coraz więcej szefów placówek medycznych w Polsce. Głównym powodem takiego stanu są niskie wyceny procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obniżki płac to – wbrew opiniom wielu pracowników i przedstawicieli związków zawodowych – nie atak na personel placówki. Jeżeli uda się wspólnie – a ograniczenie wynagrodzeń dotyczy zazwyczaj nie tylko lekarzy i personelu medycznego, ale także dyrekcji i pracowników administracji – przetrwać trudny czas, jest spora szansa, że m.in. dzięki nowej, unijnej perspektywie 2014-2020, płace pracowników ochrony zdrowia wzrosną.

W grudniu 2012 roku płace lekarzy i personelu medycznego w Chorzowskim Centrum zostały obniżone o 12% płacy zasadniczej. Przyczyna tego kroku znajdowała się poza szpitalem. – Było to działanie ratujące szpital przed groźbą ustawowej prywatyzacji – mówi Grzegorz Grzegorek, rzecznik prasowy Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. Wszyscy pracownicy podpisali nowe umowy. To była już kolejna obniżka – po 10%, która miała miejsce w 2010 roku. Związki zawodowe działające w placówce, ze zrozumieniem odniosły się do tej trudnej decyzji. - Wszyscy mieliśmy i mamy świadomość, że to konieczność, ale wciąż liczymy, że sytuacja się odmieni – zapewnia rzecznik Chorzowskiego Centrum.

Czytaj więcej na temat optymalizacji finansowej w placówkach medycznych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 74% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.