Termomodernizacja obniża koszty ogrzewania

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 24 lutego 2015
Termomodernizacja obniża koszty ogrzewania

Termomodernizacja, ze względu na możliwość ograniczenia kosztów placówki oraz emisji CO2 do atmosfery, będzie wciąż traktowana priorytetowo wśród programów inwestycyjnych, proponowanych przede wszystkim w ramach nowego rozdania programów norweskich i szwajcarskich.

  • Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej nie tylko pozyskał środki zewnętrzne na termomodernizację, lecz także na wymianę oświetlenia wewnętrznego na nowoczesne.

  • Dzięki inwestycji koszty utrzymania placówki ulegną obniżeniu, a komfort pracy personelu medycznego oraz jakość usług medycznych dla pacjentów wyraźnie się poprawią.

  • Dzięki realizacji projektu uda się osiągnąć efektywność energetyczną w placówce. Obliczenia efektu energetycznego projektu przewidują oszczędności energii końcowej na poziomie 43,5%, natomiast obliczenia planowanego efektu ekologicznego projektu przewidują redukcję emisji CO2 o 42,84%.

  • Czytaj więcej na temat optymalizacji finansowej w placówkach medycznych w SerwisZOZ.pl»

Z szansy, jaką dla placówek medycznych stworzył Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, skorzystał już Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Spółka z o.o. Nie tylko pozyskał środki zewnętrzne na termomodernizację, lecz także na wymianę oświetlenia wewnętrznego na nowoczesne.

Dzięki inwestycji koszty utrzymania placówki ulegną obniżeniu, a komfort pracy personelu medycznego oraz jakość usług medycznych dla pacjentów wyraźnie się poprawią.

Rodzaje przedsięwzięć termomodernizacyjnych

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów definiuje przedsięwzięcia termomodernizacyjne jako:

  • ulepszenia, na których skutek następuje zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię, którą zużywa się do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, o 10 do 25%, w zależności od typu modernizacji i wcześniejszych usprawnień,
  • ulepszenia, na których skutek o przynajmniej 25% zostaną zmniejszone roczne straty energii pierwotnej w lokalnym źródle ciepła i lokalnej sieci ciepłowniczej,
  • zmniejszenie kosztów zakupu ciepła dostarczanego do obiektu o co najmniej 20% w stosunku rocznym dzięki wykonaniu przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła i likwidację lokalnego źródła ciepła,
  • zamiana konwencjonalnych źródeł energii na odnawialne źródła niekonwencjonalne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

– Pomysł na złożenie wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy norweskich pochodził od zarządu szpitala. Ze względu na stan techniczny obiektów szpitalnych i niewielkie – proporcjonalnie do potrzeb – środki finansowe, jakimi dysponujemy, rozważano różne możliwości pozyskania dodatkowych funduszy na poprawę stanu energetycznego i technicznego budynków – mówi Ewa Morcinek-Paliga, kierownik Działu Technicznego Szpitala Miejskiego. – Analiza wielu wariantów możliwości pozyskania pieniędzy wskazała fundusze norweskie jako najkorzystniejsze z naszego punktu widzenia.

Zakres termomodernizacji, jej parametry techniczne i ekonomiczne określane są w audycie energetycznym.

Realizacja projektu obejmuje kompleksową termomodernizację budynków Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o., z lokalizacją przy ul. Wincentego Lipa 2, a zakres dotyczy ocieplenia ścian zewnętrznych i wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej pięciu budynków oraz przewiązek, z pominięciem tych okien i drzwi, które już wcześniej zostały wymienione.

– Ocieplone zostaną dachy i stropodachy tych budynków – poza jednym, gdzie dach jest ocieplony – wymieniona zostanie instalacja c.o. w czterech budynkach i w przewiązkach, poza tym – wymieniony zostanie wymiennik ciepła dla wszystkich budynków szpitalnych – tłumaczy Ewa Morcinek-Paliga.

– Planujemy także montaż paneli słonecznych dla ogrzewania wody użytkowej, wymianę instalacji c.w.u. dla pięciu budynków oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego wszystkich budynków i przewiązek na oszczędne.

Dzięki realizacji projektu uda się osiągnąć efektywność energetyczną w placówce. – Obliczenia efektu energetycznego projektu przewidują oszczędności energii końcowej na poziomie 43,5%, natomiast obliczenia planowanego efektu ekologicznego projektu przewidują redukcję emisji CO2 o 42,84% – zapewnia Ewa Morcinek-Paliga.

– Dla szpitala ważne są oczywiście także korzyści finansowe, wiążące się z niższymi rachunkami za media po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia.

Koszty przedsięwzięcia

Pozyskane dofinansowanie projektu w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009–2014 złożonego w konkursie w ramach Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” pokrywa 80% kosztów przedsięwzięcia. Pozostałe 20% to wkład własny beneficjenta.

Celem programu jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększenie udziału energii w ogólnym bilansie zużycia, która pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Szpital pokrył także koszty przygotowania audytów – energetycznego i efektywności ekologicznej, wniosku o dofinansowanie oraz projektu budowlano-wykonawczego.

Koszty pozyskania tych dokumentów to wydatki niekwalifikowane, czyli takie, które nie mogą być współfinansowane z dotacji. W zabezpieczeniu funduszy na pokrycie wkładu własnego placówkę wspomagało Miasto Ruda Śląska, przez dokapitalizowanie spółki.

Niezbędne audyty energetyczne i efektywności ekologicznej

Placówka doskonale przygotowała się do pozyskania funduszy zewnętrznych, chociaż konieczne było pokrycie kosztów dwóch audytów. – Szpital zlecił przygotowanie Audytu Energetycznego w styczniu 2013 roku, jednak zgodnie z warunkami ogłoszonego konkursu na dofinansowanie z funduszy norweskich wymagane było złożenie Audytu Efektywności Ekologicznej, który został wykonany w lipcu 2013 roku – informuje Ewa Morcinek-Paliga.

Na szczęście udało się przygotować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek o dofinansowanie w terminie, wraz z niezbędnymi załącznikami, w tym właśnie Audytem Efektywności Ekologicznej.

– Podstawowym założeniem Audytu Efektywności Ekologicznej jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Ważne są także efekty energetyczne, czyli ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną, elektryczną oraz wodę, a ten fakt ponownie – bezpośrednio – przekłada się na korzyści ekonomiczne.

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak
Słowa kluczowe:
termomodernizacja

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy