NFZ wypowiada umowy za pobieranie dopłat za ponadstandardowe świadczenia

/appFiles/site_102/images/autor/UHNc8dziDGXCP63.jpeg

Autor: Bogdan Kowalski

Dodano: 7 października 2013
NFZ wypowiada umowy za pobieranie dopłat za ponadstandardowe świadczenia

Fundusz różnie traktuje podmioty gospodarcze, z którymi podpisał umowę. Pokazuje to m.in. spór między mazowieckim NFZ a Sensor Cliniq. Żeby przekonać się, kto ma rację, będzie trzeba odpowiedzieć na pytania, czy pacjent może płacić za ponadstandardowe usługi i jednoczenie korzystać z oferty tego, za co płaci fundusz?

Adam Twarowski, dyrektor mazowieckiego NFZ, 20 września zdecydował o rozwiązaniu umowy z Sensor Cliniq w zakresie okulistyka – hospitalizacja planowa (zabiegi usunięcia zaćmy). Jako powód podał pobieranie od pacjentów opłat za świadczenia gwarantowane w ramach kontraktu.

Krzysztof Rajewski, prezes Sensor Cliniq na zwołanej konferencji stwierdził, że zarzuty NFZ są chybione: nie było podwójnego płacenia za te zabiegi. Żaden pacjent nie był zmuszany do opłat, a tylko informowany o możliwości wyboru wyrobu medycznego lepszego niż ten, który jest gwarantowany w ramach wyceny NFZ. Z wyborem tym łączyło się wniesienie stosownej dopłaty. W Sensor Cliniq około 60% pacjentów miało wykonany standardowy zabieg według kryteriów NFZ bez żadnej dopłaty. Reszta, po konsultacji z lekarzami, decydowała się dopłacić do ponadstandardowych soczewek, które pozwalają likwidować zaćmę i jednocześnie np. korygować astygmatyzm. Zdaniem prezesa nie było podstaw do rozwiązania przez NFZ kontraktu, więc Sensor Cliniq złożyło odwołanie od decyzji mazowieckiego NFZ.

Czytaj więcej o kontraktowaniu z NFZ i warunkach umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.