Większość placówek medycznych stara się uzyskać kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Skomplikowane procedury zawierania umów są wyzwaniem dla niejednego menedżera. Zyskaj pomoc ekspertów na tej drodze.

Kontraktowanie i warunki umów

medycyna pracy

Połączenie badań profilaktycznych z medycyną pracy – najnowsze plany NFZ

NFZ ma plany dotyczące łączenia badań profilaktycznych z badaniami okresowymi w miejscu pracy. Taka integracja może skutecznie zachęcić do wcześniejszego wykrywania chorób. Poznaj szczegóły tych zapowiedzi.

Badanie lekarskie

Szerszy zakres badań POZ. Co się zmieni w rozporządzeniu ministra zdrowia?

Rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych dostępnych dla pacjentów w POZ oraz poszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Czy to krok w kierunku efektywniejszej i bardziej dostępnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków?

Świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Zasady wykonywania umów z NFZ na podstawową opiekę zdrowotną

Pacjenci mają do wyboru leczenie u wielu świadczeniodawców z zakresu POZ, natomiast w przypadku lekarza rodzinnego uprawnienie do leczenia ograniczono do jednego świadczeniodawcy. Wynika to z regulacji prawnych nałożonych przez NFZ, stosowanych do umów z zakresu POZ. Czy realizacja umowy i udzielanie świadczeń z zakresu POZ mogą się odbywać u więcej niż jednego świadczeniodawcy?

Wykonywanie umów i rozliczenia

Opieka SOR

Zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Zgodnie z projektowanymi przepisami, po przeprowadzeniu triażu w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), będzie można odesłać pacjenta do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Warto również zauważyć, że karta leczenia szpitalnego zostanie zastąpiona kartą segregacji medycznej. Poznaj szczegóły proponowanych zmian.

ap-kolce

Harmonogramy przyjęć w AP-KOLCE – jak je aktualizować

Świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych innych niż szpitalne udziela się każdego dnia, zgodnie z harmonogramem przyjęć prowadzonym przez placówkę medyczną, która podpisała umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ. Sprawdź, jakie są wytyczne co do prowadzenia tego harmonogramu.

Opieka onkologiczna

Nowy model organizacji opieki onkologicznej: rusza Krajowa Sieć Onkologiczna

Od 20 kwietnia 2023 br. obowiązuje ustawa z 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej. Na jej podstawie zmieni się model organizacji opieki onkologicznej, który ma za zadanie usprawnić system udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Sprawdź szczegóły.

Kontrole NFZ

Kara NFZ

Lekarze mogą liczyć na wsparcie NIL w przypadku nałożenia na nich kar NFZ za nienależytą refundację

Naczelna Izba Lekarska zleciła przygotowanie opinii prawnej dotyczącej kar, które NFZ nakłada na lekarzy za, według NFZ, nieprawidłowe określenie stopnia refundacji leków. Lekarze chcący dochodzić swoich praw i bronić się przed nieuzasadnionymi karami mogą skorzystać z wzorów pism procesowych udostępnionych przez NIL.

Konsekwencje prawne

Nieprawidłowości podczas kontroli NFZ. Jakie mogą mieć konsekwencje?

Kontrole przeprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają na celu zweryfikowanie, czy podmiot leczniczy właściwie wykonuje obowiązki nałożone na niego w związku z realizacją umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje stwierdzenia błędów podczas kontroli NFZ?

kontrole NFZ

Kontrole dokumentacji medycznej przez NFZ – 20 najczęstszych pytań i odpowiedzi

Czy kontrola dokumentacji medycznej przez NFZ może zaskoczyć Twoją placówkę? To pytanie, które nurtuje wiele podmiotów leczniczych. Oto odpowiedzi na 20 najczęstszych pytań dotyczących kontroli NFZ. Niezależnie od tego, czy jesteś przygotowany, czy nie, warto wiedzieć, co Cię czeka.