Jakich dokumentów możesz żądać od obcokrajowca

/appFiles/site_102/images/autor/3aNLoSqC8MOyw0s.jpeg

Autor: Greta Kanownik

Dodano: 16 lipca 2022
Jakich dokumentów możesz żądać od obcokrajowca

Osobom ubezpieczonym w państwach członkowskich UE/EFTA, których pobyt ma charakter czasowy (są np. na wakacjach), możesz udzielić niezbędnej opieki medycznej. Tacy pacjenci uzyskają także, na takich samych zasadach, co osoby ubezpieczone w Polsce, gwarantowane świadczenia zdrowotne, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze, leki refundowane. Sprawdź, kto zapłaci za to leczenie.

Prawo do świadczeń zdrowotnych: kiedy NFZ pokryje koszty leczenia cudzoziemca

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty takiego leczenia, jeśli obcokrajowiec okaże:

  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) albo

  • Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ – jeśli obcokrajowiec nie może sam zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o przesłanie certyfikatu, świadczeniodawca (np. lekarz lub przychodnia) może skontaktować się z oddziałem wojewódzkim NFZ. Oddział ten będzie pośredniczyć w uzyskaniu tego dokumentu od instytucji, w której obcokrajowiec posiada ubezpieczenie zdrowotne.

Jak obcokrajowiec ma poświadczyć posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego

Jeśli obcokrajowiec nie ma przy sobie EKUZ lub certyfikatu, lekarz może wystawić rachunek za leczenie. Obcokrajowiec na tej podstawie może starać się o zwrot kosztów od instytucji, w której ma ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli obcokrajowiec jest obywatelem państwa, z którym Polska podpisała umowę lub dwustronne porozumienie, może skorzystać z niezbędnej opieki medycznej, jeśli przebywa w Polsce legalnie i nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi. W takiej sytuacji koszty leczenia pokryje Ministerstwo Zdrowia.

Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym lub współpracy w ochronie zdrowia z:

  • Albanią,

  • Bośnią i Hercegowiną,

  • Czarnogórą,

  • Federacją Rosyjską,

  • Republiką Macedonii,

  • Serbią,

  • Tunezją.

Świadczenia medyczne dla cudzoziemców w Polsce: co jest dowodem poświadczającym ubezpieczenie dla Narodowego Funduszu Zdrowia

Jednak najczęściej w przypadku obcokrajowców lekarze mogą mieć do czynienia z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ jest dowodem poświadczającym ubezpieczenie w NFZ, stosowanym w krajach innych niż Polska, lecz należących do Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Osoba podróżująca z nią ma takie samo prawo do opieki zdrowotnej jak mieszkaniec danego państwa, gdzie przebywa. EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w kraju UE/EFTA w sytuacji nagłej, czyli takiej, która grozi utratą zdrowia lub życia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może wyglądać odmiennie w zależności od tego, w jakim kraju ją wydano. Czas przydatności EKUZ jest zróżnicowany w zależności od samego ubezpieczonego. Przykładowo dla emeryta wynosi on aż 5 lat, 6 miesięcy dla większości ubezpieczonych, a dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy i pozostałych ubezpieczonych 2 miesiące.

Finansowanie leczenia cudzoziemca: Co jest podstawą do wydania leku refundowanego

Z kolei podstawą do wydania leku refundowanego przez NFZ jest właściwie wystawiona recepta przez polskiego lekarza. Zasady wydawania leku oraz odpłatności są takie same, jak w przypadku polskiego ubezpieczonego pacjenta. Receptę taką różni natomiast kilka elementów:

w polu „Pacjent” dodatkowo powinien znajdować się numer poświadczenia o prawie do świadczeń zdrowotnych. Znajduje się on na poświadczeniu z NFZ. Jeżeli natomiast brak takiego poświadczenia – powinien zostać naniesiony numer identyfikacyjny z EKUZ (pole nr 8). Kopię dokumentu dołączasz do zestawienia refundacyjnego.

w polu „Oddział NFZ” – musi zostać wpisany symbol państwa, w którym pacjent jest ubezpieczony. Jeżeli lekarz nie umieścił powyższych numerów/symboli lub wpisał je w sposób nieczytelny bądź niezgodny z rozporządzeniem, farmaceuta realizujący receptę na podstawie okazanych przez pacjenta w aptece dokumentów może ustalić te dane i nanieść. Należy oczywiście umieścić wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz własnoręczny podpis. Powinieneś również zwrócić uwagę na datę ważności EKUZ (pole nr 9) oraz na to, że recepty wystawione w innych państwach niż Polska mogą być realizowane tylko za pełną odpłatnością.

Karta EKUZ: wzór

Autor: dr n. ekon. Greta Kanownik

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy