Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Co lekarz powinien powiedzieć pacjentowi, zlecając test na koronawirusa

Dodano: 9 listopada 2020

Zlecenie (zlecenie badania wprowadzone w gabinet.gov.pl lub – jeżeli lekarz nie ma dostępu do gabinet.gov.pl - przez sanepid w EWP) jest w systemie elektronicznym widoczne dla obsługi wszystkich punktów mobilnych. Nie ma potrzeby go drukować czy zapisywać jego numeru. Z takim zleceniem badanie jest bezpłatne. Jakie jeszcze informacje lekarz powinien przekazać pacjentowi?

Informacje o wyniku (pozytywnym/negatywnym/nierozstrzygającym/nie diagnostycznym) są wprowadzane przez laboratorium do systemu EWP, a następnie udostępniane lekarzowi w gabinet.gov.pl, a pacjentowi na jego Internetowym Koncie Pacjenta (dostępnym na pacjent.gov.pl).

W gabinet.gov.pl i na Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się też informacja o kwarantannie/ izolacji domowej pacjenta, w tym o jej długości.

Lekarz POZ informuje pacjenta telefonicznie o wyniku jego badania.

Jeśli wynik jest pozytywny, a pacjent nie wymaga hospitalizacji lub skierowania do izolatorium, pacjent pozostaje w izolacji domowej, która z reguły trwa 10 dni od daty wyniku.  Izolacja jest nakładana przez system EWP automatycznie.

Po 7 dniu izolacji, ale nie później niż w jej 10 dniu, lekarz kontaktuję się z pacjentem, aby sprawdzić jego stan zdrowia i w przypadku utrzymujących się objawów wydłużyć okres izolacji. Wydłużenie izolacji następuje w systemie gabinet.gov.pl, jest też następnie widoczne dla pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta.  

W przypadku pozytywnego wyniku testu, z pacjentem skontaktuje się też sanepid, by przeprowadzić tzw. wywiad epidemiologiczny, czyli ustalić osoby, z którymi pacjent miał kontakt i tym samym mógł je zarazić.

Warto zachęcić pacjenta, aby również sam – o ile jego stan zdrowia na to pozwala – poinformował swoich współdomowników i osoby, z którymi miał w ostatnich dniach bezpośredni kontakt, po to, by obserwowały stan swojego zdrowia oraz unikały kontaktu z innymi osobami.

Jeśli wynik testu jest negatywny, pacjent powinien stosować się do zasad reżimu sanitarnego.

Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny, możliwe jest powtórzenie badania (jeśli utrzymują się objawy uzasadniające badanie). Wymaga to wystawienia przez lekarza powtórnego skierowania.

Jeżeli stan zdrowia pacjenta ulegnie istotnemu pogorszeniu, powinien jak najszybciej udać się na oddział zakaźny szpitala lub wezwać karetkę dzwoniąc pod nr 112.

Pacjent poddany izolacji domowej nie musi uzyskiwać eZLA. ZUS ma dostęp do danych w systemie EWP i na tej podstawie pacjentowi zostanie wypłacone należne świadczenie. Pacjent powinien jednak poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy, np. telefonicznie lub mailowo (na Internetowym Koncie Pacjenta możliwe jest pobranie podpisanego elektronicznie dokumentu zaświadczającego odbywanie izolacji, w tym ze wskazaniem okresu jej trwania).

Źródło:

Ministerstwo Zdrowia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera