Koszty optymalne – jak je znaleźć?

/appFiles/site_102/images/autor/VkiKZMsaD4PmqIH.jpeg

Autor: Mariusz Jendra

Dodano: 12 stycznia 2015
Koszty optymalne – jak je znaleźć?

Nigdy nie można powiedzieć, że koszty są już optymalne. Każdy zarządzający musi obecnie i w przyszłości badać zasadność poszczególnych wydatków. Pomagają w tym narzędzia IT, ale one też kosztują.

Zarządzający placówkami ochrony zdrowia są skazani na poszukiwanie oszczędności. A możliwości jest sporo. W sektorze zdrowia, szczególnie w placówkach posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), dochody są często elementem stałym, z tendencją malejącą. Dlatego kontrola kosztów, pozwala placówkom utrzymać rentowność działalności oraz wypracować konieczny zysk. - Jedno co jest niezmienne, to że każdy menedżer w ochronie zdrowia będzie musiał zmierzyć się z kosztami, ponieważ w przeciwieństwie do dochodów, jest to czynnik na który ma realny wpływ – powiedział Janusz Atłachowicz, Członek Zarządu Supra Holding S.A. podczas II edycji konferencji „Optymalizacja kosztów w działalności leczniczej” zorganizowanej 8 października 2014 r. w Warszawie podczas Targów Medycznych WIHE 2014.

Wysoki koszt transakcji Problemem polskiego systemu ochrony zdrowia jest wysoki poziom kosztów transakcyjnych z NFZ. Placówki medyczne ponoszą duże nakłady na samo pozyskanie, na później rozliczenie kontraktów z narodowym płatnikiem. Stworzony w Polsce unikalny model rozliczania, pochłania sporą część środków dystrybuowanych w systemie ochrony zdrowia. Kontrakt z NFZ jest okupiony znacznymi wydatkami administracyjnymi. Szpitale przyjmują model pracy, który jest efektywny dla raportowania do NFZ.

W praktyce oznacza to, zrzucanie na barki pracowników ochrony zdrowia wielu obowiązków administracyjnych. - Polski lekarz poświęca zbyt dużo czasu na prace biurokratyczne, bo tego wymaga NFZ. Trzeba pamiętać, że każda dodatkowa rubryka w formularzu np. w zwolnieniu zajmuje, dodatkowe 30 sekund, a mnożąc je przez liczbę dokumentów, zajmuje to tysiące godzin pracy – uważa Jacek Gleba, lekarz rodzinny Zarządzanie Systemami Opieki Zdrowotnej.

Czytaj więcej na temat optymalizacji finansowej w placówkach medycznych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
racjonalizacja kosztów