Zarządzający i lekarze muszą dbać o wysoki poziom kompetencji w zakresie komunikacji z pacjentem. Ważna jest umiejętność słuchania i rozmowy, przekazywania diagnozy w sposób zrozumiały. Dowiedz się, jak przestrzegać praw pacjentów.

Prawa pacjenta

Koronawirus

Transport pacjenta zakażonego SARS-CoV-2- jakich zasad przestrzegać

Placówki medyczne, które udzielają świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, w tym m.in. transportu sanitarnego, mają obowiązek zorganizowania odpowiedniego rodzaju transportu przeznaczonego dla pacjenta, u którego stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Jakie przypadki uzasadniają jego stosowanie?

Szpital

Co zrobić z rzeczami zmarłych na COVID-19, które pozostały w szpitalu

Postępowanie z rzeczami zmarłego na COVID-19 z jednej strony musi uwzględniać wymogi bezpieczeństwa personelu medycznego i innych pacjentów, z drugiej, respektować reguły prawa prywatnego dotyczące dziedziczenia. Sprawdź, jak należy przechowywać i kiedy oddać rodzinie rzeczy pacjenta zmarłego w wyniku COVID-19.

Odwiedziny w szpitalu

Zakaz odwiedzin w czasie pandemii – co zapewnić pacjentowi

Stan pandemii wirusa SARS-CoV-2 spowodował wprowadzenie zakazu odwiedzin w szpitalach. Dowiedz się, jak w tym czasie uregulować kwestię praw pacjenta do kontaktu z bliskimi.  

Zasady udzielania świadczeń

badania profilaktyczne

Kiedy przychodnie otrzymają premie w programie „Profilaktyka 40 plus”

Program pilotażowy  „Profilaktyka 40 plus” przedłużono do końca 2023 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wypłacanie premii placówkom medycznym, które pomogą pacjentom w wypełnieniu ankiety i skierują ich na badania w ramach tego programu. Sprawdź, jakie są kryteria ich uzyskania.

nietrzeźwy pacjent

Nietrzeźwy pacjent – jak z nim postępować

W Polsce nie ma odrębnych przepisów regulujących postępowanie lekarzy wobec pijanych pacjentów. Są jednak przepisy, z których wynika, że mimo faktu iż pacjent jest pod wpływem alkoholu, lekarz ma obowiązek przeprowadzić pełną diagnostykę. Dowiedz się, co jeszcze powinien wziąć pod uwagę.

VAT

Zabiegi chirurgii plastycznej a zwolnienie z VAT

Prowadzimy prywatny gabinet i centrum medyczne. Przeprowadzamy m.in. zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej i plastycznej. Jakie zabiegi mogą być zwolnione z VAT? Jakie warunki musi spełnić pacjent, jakie dokumenty przedstawić, jakie oświadczenia podpisać? Jakie badania powinniśmy przedstawić, aby móc rozliczyć usługę jako zwolnioną z VAT?