Zarządzający i lekarze muszą dbać o wysoki poziom kompetencji w zakresie komunikacji z pacjentem. Ważna jest umiejętność słuchania i rozmowy, przekazywania diagnozy w sposób zrozumiały. Dowiedz się, jak przestrzegać praw pacjentów.

Prawa pacjenta

  Uniknij łamania praw pacjenta do intymności

Uniknij łamania praw pacjenta do intymności

Wieloosobowe sale chorych, brak parawanów, zbyt mała liczba toalet, pryszniców, których drzwi nie można zamknąć od wewnątrz na zamek to najczęstsze przykłady naruszania intymności i godności pacjentów, które to prawa gwarantują im przepisy. Sprawdź, jak uniknąć tego typu nieprawidłowości.

  Jak przestrzegać prawa do opieki duszpasterskiej

Jak przestrzegać prawa do opieki duszpasterskiej

Czy personel medyczny ma obowiązek zapytać pacjenta lub jego rodzinę o wyznanie, aby umożliwiać mu wykonanie prawa do kontaktu z duchownym? Sprawdź, kto powinien podejmować inicjatywę, aby nie naruszyć praw pacjenta w tym obszarze.  

  Pacjent złożył upoważnienie do dostępu do dokumentacji w innym podmiocie – czy możesz je respektować

Pacjent złożył upoważnienie do dostępu do dokumentacji w innym podmiocie – czy możesz je respektować

Często zdarza się, że w dokumentacji medycznej brakuje oświadczenia o tym, czy i kogo pacjent upoważnia do dostępu do dokumentacji medycznej. Jak zatem powinna zachować się placówka, jeżeli zgłasza się do niej rodzina pacjenta i prosi o wydanie dokumentów?

Zasady udzielania świadczeń

lekarze rodzinni

Reforma POZ: na czym będzie polegać opieka koordynowana

Od 1 października 2022 r. pacjenci przychodni podstawowej opieki zdrowotnej mają być objęci opieką koordynowaną. Poznaj szczegóły związane z reformą POZ – sztandarowym projektem resortu zdrowia.

Dane pacjenta

Czy pacjent może żądać usunięcia danych po terapii psychiatrycznej

Do psychologa i psychiatry trafił pacjent na terapię. Następnie, po jej ukończeniu, zwrócił się z prośbą o usunięcie jego danych. Czy jest to dopuszczalne?

zgon

Śmierć w gabinecie – jak ma postąpić placówka medyczna

W jednym z zachodnich województw Polski po wizycie u pediatry 6-latka zmarła w ciągu 2 godzin. Następnie w sprawie wszczęto śledztwo pod kątem narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i nieumyślnego spowodowania śmierci. Jakie działania powinieneś podjąć, gdy po wizycie pacjenta dojdzie do zgonu?