Zarządzający i lekarze muszą dbać o wysoki poziom kompetencji w zakresie komunikacji z pacjentem. Ważna jest umiejętność słuchania i rozmowy, przekazywania diagnozy w sposób zrozumiały. Dowiedz się, jak przestrzegać praw pacjentów.

Odszkodowania za błędy medyczne

  Jak ograniczyć występowanie błędów medycznych

Jak ograniczyć występowanie błędów medycznych

Wszelkie c zynności medyczne powinny być przeprowadzane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, a pacjent powinien otrzymać świadczenie zdrowotne na odpowiednio wysokim poziomie. Błędy medyczne są jednak nieodłącznym elementem działania systemu opieki zdrowotnej. Jak możesz im zapobiec?

05e5005b9d09a8a719209d818a417b65968a2fa8-xlarge

Jak nie narażać pacjenta na niebezpieczeństwo

Lawinowo rośnie liczba spraw sądowych o niedbalstwo lekarzy, które polega m.in. na pozostawieniu w ciele pacjenta zwitek gazy, narzędzi chirurgicznych, tamponów, szkła, chust operacyjnych czy nawet klamr. Co musisz konieczne sprawdzić po zabiegu, aby uniknąć takich błędów?

ugoda pozasądowa

Czy Rzecznik Praw Pacjenta może doprowadzić do ugody

Rzecznik Praw Pacjenta ma prawo przystępować do każdego postępowania sądowego o odszkodowanie za naruszenie praw pacjenta. Jego uprawnienia są w takich sprawach równe uprawnieniom prokuratora w procesie cywilnym. Dlaczego placówka powinna o tym pamiętać?

Oświadczenia i zgody

9b413073aba9907f04793cc36e9c10b030ce5d00-xlarge

Badanie krwi – kiedy musisz uzyskać zgodę pacjenta

Przeprowadzając badanie krwi możesz spotkać się z różnymi sytuacjami. Twoim pacjentem może być dorosły, dziecko, a także osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa czy nietrzeźwy. Sprawdź, kiedy musisz uzyskać zgodę na badanie, a w jakich sytuacjach możesz prosić o asystę policji.

05e5005b9d09a8a719209d818a417b65968a2fa8-xlarge

Kiedy możesz odmówić leczenia lub od niego odstąpić

Do placówki ochrony zdrowia trafia cudzoziemiec, który ma europejskie ubezpieczenie zdrowotne, ale nie posługuje się językiem polskim. Czy w takiej sytuacji możesz nie podjąć lub odstąpić od leczenia?

62b3c74031b3a857c0346b94d6e0d5f6ef3078e8-xlarge

Czy pełnomocnik medyczny wyrazi zgodę za pacjenta

Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu instytucji pełnomocnika medycznego. Oznaczałoby to odejście od obowiązku uzyskania zgody czy zezwolenia sądu opiekuńczego w przypadku pacjenta nieubezwłasnowolnionego, ale niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, jak te zmiany wpłynęłyby na przyśpieszenie podjęcia decyzji dotyczącej leczenia pacjenta.

Prawa pacjenta

rejestr ciąż

Co „rejestr ciąż” oznacza dla placówek medycznych

Od 1 października personel medyczny zbierze dodatkowe dane pacjentów dotyczące m.in. alergii, grupy krwi a także ciąży. Dane trafią do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Nowe przepisy budzą wiele kontrowersji. Sprawdź, jakie będziesz mieć obowiązki.

tabletka dzień po

Kiedy bierze się tabletkę „dzień po”?

Tabletka „dzień po” przyjmowana jest przez kobiety, które obawiają się, że ich ostatni stosunek seksualny może skutkować niechcianą ciążą. Na jakiej zasadzie działa antykoncepcja ratunkowa i w jakim momencie najlepiej przyjąć pigułkę „po”, by była ona skuteczna? O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na to rozwiązanie?

Opieka dla uchodżców

Jak udzielać świadczeń uchodźcom z Ukrainy

Wojna w Ukrainie ma wpływ nie tylko na wiele aspektów naszego życia, lecz także na rzeczywistość, w jakiej w bardzo krótkim czasie znalazły się placówki ochrony zdrowia, które nie wyszły jeszcze w pełni z kryzysu pandemicznego. Jak sobie poradzić z kwestią udzielenia świadczeń osobom z Ukrainy?

Zasady udzielania świadczeń

  Obowiązki i rola koordynatora onkologicznego

Obowiązki i rola koordynatora onkologicznego

Jakie są obowiązki i rola koordynatora zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zmienia model organizacji opieki onkologicznej? Kim jest koordynator i jakie są jego zadania? Czy ustawa precyzuje kompetencje i wymagania dla tej roli?

Krajowa Sieć Kardiologiczna

Krajowa Sieć Kardiologiczna: czym zajmą się poradnie POZ

Program pilotażowy opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej ma poprawić jakość i efektywność leczenia chorób układu krążenia (CHUK). Jego celem jest ocena nowego modelu opieki kardiologicznej w 7 województwach. Sprawdź szczegóły i wytyczne dla realizatorów programu.

opieka paliatywna

Opieka paliatywna – jak zacząć udzielać usług

Opieka paliatywna może być realizowana w domu, w poradniach medycyny paliatywnej oraz w stacjonarnych hospicjach lub oddziałach medycyny paliatywnej. Zarówno opieka ambulatoryjna, jak i stacjonarna, wiążą się z różnymi wymaganiami dotyczącymi personelu, sprzętu i oferowanych usług. Placówki medyczne planujące organizację opieki paliatywnej muszą ocenić, którą formę realizacji świadczeń wybrać.