Kamery w gabinetach są niedopuszczalne

/appFiles/site_102/images/autor/rP4YCa0dT26xMkR.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 8 września 2015
Kamery w gabinetach są niedopuszczalne

Monitoring w placówkach medycznych nie jest niczym zaskakującym i na trwałe wpisał się w obraz codziennego życia. Instalowanie kamer monitorujących ma na celu głównie zapewnienie bezpieczeństwa, a w miejscach pracy umożliwia także kontrolę pracowników pełniących swoje codzienne obowiązki pracownicze.

Rozważania na temat dopuszczalności i zakresu monitoringu należy rozpocząć od analizy przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych człowieka, do których należy wizerunek oraz prawo do prywatności. Zgodnie z art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny dobrami osobistymi człowieka są przede wszystkim: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, które pozostają pod ochroną prawa cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Ten katalog dóbr osobistych nie jest wyczerpujący i zamknięty. Ścisła i drobiazgowa definicja dóbr osobistych jest niemożliwa, gdyż katalog dóbr osobistych ma charakter dynamiczny i zmienny, nie ma zatem wątpliwości, że dobrem osobistym jest również prawo do prywatności.

Czytaj więcej na temat ochrony danych osobowych pacjenta w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
monitoring w firmie