Kiedy zgoda pacjenta może być ustna

Dodano:
Kiedy zgoda pacjenta może być ustna

Lekarz nie może wykonać zabiegu wbrew woli pacjenta. Jego obowiązkiem jest poinformowanie o podejrzeniach dotyczących stanu zdrowia oraz ewentualnych konsekwencjach zdrowotnych w przypadku braku lub podjęcia spóźnionego leczenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jak wtedy postąpić?

Uzyskanie zgody pacjenta na udzielenie świadczenia zdrowotnego, obok obowiązku udzielenia pomocy jest podstawowym obowiązkiem lekarza. Wynika on z art. 32 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który mówi, że lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, po wyrażeniu zgody przez pacjenta. W związku z tym lekarz nie jest uprawniony do wykonania jakiegokolwiek zabiegu leczniczego wbrew woli pacjenta.

Pozostało jeszcze 87 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015 w ochronie zdrowia-praktyczne warsztaty

Warszawa 30.października.2017

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015 w ochronie zdrowia

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015 w ochronie zdrowia-praktyczne warsztaty

Katowice 15.listopada.2017

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015 w ochronie zdrowia

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie