Nie zawsze zgoda zastępcza jest konieczna

/appFiles/site_102/images/autor/7qdu128ahCTkSQi.jpeg

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano: 13 marca 2014
Nie zawsze zgoda zastępcza jest konieczna

Może się zdarzyć, że w przypadku leczenia będzie konieczne uzyskanie zgody sądu opiekuńczego. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pacjent nie ma przedstawiciela ustawowego i nie można się z nim porozumieć.

Lekarz może wykonać zabieg lub zastosować metodę stwarzającą podwyższone ryzyko oraz wymagającą wykonania zabiegu operacyjnego wobec pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody.

Musi jednak wcześniej uzyskać zgodę jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe – zezwolenie sądu opiekuńczego.

Zgoda sądu opiekuńczego jest także wymagana w przypadku, jeżeli przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody nie zgadza się na operację lub zastosowanie metody leczenia czy diagnostyki o podwyższonym ryzyku, a są one niezbędne do usunięcia niebezpieczeństwa utraty przez pacjenta życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

W praktyce lekarz powinien w takim przypadku zwrócić się do sądu rodzinnego (to ten sąd pełni funkcję sądu opiekuńczego) z wnioskiem o wyrażenie zgody na działanie medyczne.

Sądem właściwym do wyrażenia zgody zastępczej jest sąd właściwy miejscowo dla placówki ochrony zdrowia. Nie jest zatem rozstrzygające miejsce zamieszkania czy zameldowania pacjenta (lub jego opiekuna), ale siedziba podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Czytaj więcej o oświadczeniach i zgodach pacjenta w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
sąd opiekuńczy