Kierowanie ludźmi jest wyzwaniem dla menedżera placówki medycznej, a zgrany personel to największy kapitał. Zwłaszcza zespół dobrych lekarzy. Sprawdź, jak stale inwestować w rozwój zasobów ludzkich, aby osiągać korzyści.

Zatrudnianie i sprawy pracownicze

osoby wykonujące zawody medyczne

Niektóre zawody medyczne – trwają prace nad ustawą

Nowe przepisy określą zadania i obowiązki osób wykonujących niektóre zawody medyczne, a także wymagania w zakresie szkoleń i kwalifikacji uzupełniających. Przepisy sprecyzują także procedury postępowania w przypadku niewłaściwego wykonywania zawodu medycznego. Dowiedz się więcej na temat ustawy dotyczącej niektórych zawodów medycznych.

BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy – co musisz zapewnić zleceniobiorcom

Przepisy nie wykluczają innych form zatrudnienia w placówkach medycznych, takich jak umowy cywilnoprawne. Jak realizować obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w takim przypadku?

choroby zawodowe pielęgniarek

Jak zgłaszać chorobę zawodową pielęgniarki

Obecnie placówki medyczne zatrudniają wiele pielęgniarek i lekarzy na kontraktach, które przez to mają kilka różnych miejsc pracy. Jak postąpić, gdy pielęgniarka kontraktowa zgłosi pracodawcy podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej? Jak powinna przebiegać procedura zgłaszania i postępowania w takich przypadkach?

Odpowiedzialność i uprawnienia zawodowe

Lekarz

Brak środków ochrony indywidualnej – jakie prawa ma lekarz

W dobie pandemii pracownicy placówek medycznych zadają sobie pytanie dotyczące możliwości odmowy pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie art. 210 Kodeksu pracy w związku z brakiem wyposażenia w środki ochrony indywidualnej. Czy rzeczywiście mają takie uprawnienie?

Leki

Czy pielęgniarka odpowiada za źle podany lek

Pielęgniarka sprawująca opiekę nad pacjentem odpowiada za niewłaściwe podawanie leku, ale sam fakt nieprawidłowej aplikacji medykamentu i późniejsze dolegliwości nie dają podstaw do uwzględnienia w całości żądań odszkodowawczych pacjenta, liczy się także jego późniejszy stan zdrowia. Poznaj szczegóły sprawy o zadośćuczynienie .

sportowiec

Poznaj nowe uprawnienia lekarzy POZ

Już od kilku miesięcy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą wystawiać zawodnikom-amatorom zaświadczenie lekarskie o ich stanie zdrowia. Wcześniej takie kompetencje mieli wyłącznie lekarze medycyny sportowej. Dodatkowo obecnie badania przeprowadza się raz w roku, a nie - jak było wcześniej - dwa razy w roku. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.

Czas pracy

czas pracy lekarzy

Uniknij naruszania czasu pracy lekarzy

Placówki medyczne notoryczne naruszają czasu pracy pracowników medycznych i zastępują stosunek pracy umowami cywilno-prawnymi. Sprawdź, jakie zapisy w kontraktach posłużą wyeliminowaniu zarzutów dotyczących stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta przez dopuszczenie do pracy przemęczonego personelu.

ec8b887e1fdd82835468dbde71bed0e4e5d24e57-xlarge

Czas pracy w placówce – co jest najważniejsze

Problematyka czasu pracy pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia jest obecnie uregulowana w ustawie o działalności leczniczej. Nie ulega jednak wątpliwości, że regulacja ta nie jest pełna, stąd w sprawach nieuregulowanych, m.in. w kwestii wymiaru czasu pracy, stosujemy Kodeks pracy. Oto jak stosować podstawowy czas pracy.

lekarz na kontrakcie

Jak ustalać czas pracy lekarzy kontraktowych

Placówki zatrudniają lekarzy i pielęgniarki przeważnie na podstawie umowy o pracę. Taka forma zatrudnienia powoduje m.in. to, że są objęci określonymi w ustawie o działalności leczniczej przepisami dotyczącymi maksymalnych norm czasu pracy oraz obowiązkowych przerw w pracy. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku samozatrudnienia?

Wynagrodzenia

wypłata wynagrodzenia

Kiedy musisz przelać wynagrodzenie na rachunek

Od tego roku normą staje się przekazywanie wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek bankowy, co nie wyklucza możliwości jego wypłacania bezpośrednio do rąk pracownika. Poznaj najnowsze zmiany.

wynagrodzenia SPZOZ

Od kiedy wyrównać wynagrodzenia pracowników

Już od kilku miesięcy obowiązuje ustawa regulująca zasady wzrostu wynagrodzeń pracowników w podmiotach leczniczych. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy trzeba wyrównać wynagrodzenie zasadnicze za poprzednie miesiące i jak traktować tzw. dodatek zembalowy w przypadku wynagrodzeń pielęgniarek. Sprawdź, jak postąpić w tym przypadku.

Co się zmieni w wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Co się zmieni w wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Obecny rok z pewnością będzie niezapomniany, jeżeli chodzi o wielkie i szybkie zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Już zapowiedzi budziły niepokój kierowników placówek. W którym kierunku zmierza system i czy jesteśmy w stanie dalej funkcjonować, spełniając wszystkie wymogi ustawowe?