Kierowanie ludźmi jest wyzwaniem dla menedżera placówki medycznej, a zgrany personel to największy kapitał. Zwłaszcza zespół dobrych lekarzy. Sprawdź, jak stale inwestować w rozwój zasobów ludzkich, aby osiągać korzyści.

Zatrudnianie i sprawy pracownicze

praca zdalna

Bezpieczna praca zdalna – poznaj najważniejsze zasady

Najważniejsze zasady bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej to: bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, regularne przerwy w pracy, odpowiednie oświetlenie, właściwa postawa ciała, minimalizowanie hałasu i innych zakłóceń oraz stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie bezpiecznego oprogramowania i dbanie o prywatność danych. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy.

pracownicy z Ukrainy

Personel z Ukrainy: wskazówki dla placówki, która chce zatrudnić lekarzy

Wobec uproszczenia procedur uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu lekarza i pielęgniarki w Polsce dla osób z Ukrainy coraz więcej obywateli tego kraju decyduje się przyjechać do Polski i podjąć zatrudnienie w polskich placówkach medycznych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, zatrudniając personel z Ukrainy w swojej placówce medycznej.

Badanie trzeźwości

Nowelizacja Kodeksu pracy z nowymi regulacjami dotyczącymi badania trzeźwości pracowników

Obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy powinien być respektowany zwłaszcza w podmiotach leczniczych. Ustawa z 1 grudnia 2022 r. nowelizująca Kodeks pracy zawiera nowe regulacje dotyczące kontroli pracowników w zakresie obowiązku zachowania trzeźwości. Oto szczegóły.

Odpowiedzialność i uprawnienia zawodowe

  Dlaczego pielęgniarka i położna powinny się ubezpieczyć

Dlaczego pielęgniarka i położna powinny się ubezpieczyć

Pielęgniarki i położne wykonują zawód o dużej wartości społecznej, towarzysząc pacjentom praktycznie w każdej sytuacji. Jest to też profesja podwyższonego ryzyka. Odpowiedzialność cywilna za błędy może wiązać się przede wszystkim z odpowiedzialnością finansową. Szkody w mieniu pacjenta, zdarzenia niepożądane, agresywny pacjent – to tylko niektóre potencjalne ryzyka. Sprawdź, dlatego szczególnie ważne jest ubezpieczenie.

Asystent medyczny - jak mógłby odciążyć lekarzy

Asystent medyczny – jak mógłby odciążyć lekarzy

Resort zdrowia zamierza wprowadzić pomocnicze zawody medyczne, które odciążyłyby lekarzy. Pozwoliłyby też lepiej wykorzystać ich wiedzę i umiejętności. Jedną z propozycji jest wystawianie e-zwolnień przez asystentów medycznych od 1 października 2018 r. W jakim kierunku powinny pójść prace zmierzające do efektywnego wykorzystania czasu pracy lekarzy?

Leczenie bez uprawnień zawodowych to przestępstwo

Leczenie bez uprawnień zawodowych to przestępstwo

„Primum non nocere...” to jedna z najważniejszych zasad etycznych w medycynie. Treść Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz wstępu do niego, czyli Przyrzeczenia Lekarskiego, tak naprawdę sprowadza nas do tej naczelnej zasady, którą można przetłumaczyć jako „po pierwsze nie szkodzić”. Powinna ona przyświecać każdemu lekarzowi przez cały okres jego działalności.

Czas pracy

normy czas pracy

Trzeba przestrzegać norm czasu pracy

Normy czasu pracy obowiązujące w podmiotach leczniczych są inne niż u „zwykłych” pracodawców. Każdy z podmiotów, niezależnie od formy prawnej, musi się do nich stosować.

Wynagrodzenia

Podwyżki dla pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek najwcześniej na koniec lutego

Dopiero pod koniec lutego pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej mogą liczyć na obiecane z początkiem 2016 roku podwyżki wynagrodzeń.

podwyżki pielęgniarki

Podwyżki dla pielęgniarek – obowiązki kierownika

Zbyt ogólne porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczące podziału dodatkowych środków na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych jest niekorzystne dla podmiotu leczniczego. Jego zawarcie jest kluczową rolą kadry zarządzającej w zakresie podziału podwyżek dla pielęgniarek.

wynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – jak stosować przepisy

Środków finansowych na podwyżki dla pielęgniarek nie należy włączać do wynagrodzenia zasadniczego za pracę, bo dyrektorzy placówek nie mają pewności co do ciągłości i regularnego charakteru wypłaty tych pieniędzy po 2019 roku.