Kierowanie ludźmi jest wyzwaniem dla menedżera placówki medycznej, a zgrany personel to największy kapitał. Zwłaszcza zespół dobrych lekarzy. Sprawdź, jak stale inwestować w rozwój zasobów ludzkich, aby osiągać korzyści.

Zatrudnianie i sprawy pracownicze

Spór

Jak rozwiązywać konflikty w miejscu pracy

Różnice w zainteresowaniach, procesach myślowych, potrzebach i postawach pracowników mogą powodować konflikt. To nigdy nie jest żadnym rozwiązaniem problemu, wręcz przeciwnie – pogarsza sytuację. Prowadzi do braku wzajemnego szacunku między ludźmi, obniża produktywność i czyni ludzi zniechęconymi po starciu. Sprawdź, co możesz zrobić jako menedżer.

Wykonywanie zawodu medycznego i personel medyczny: definicje

Standardy etyczne – poznaj definicje i istotne zasady dla zawodów medycznych

Normy etyczne wykonywania zawodu medycznego powinny zwiększać bezpieczeństwo pacjentów. Mimo, że w sytuacji zagrożenia życia często nie ma czasu na zastanowienie się, czy dane działanie będzie moralne i etyczne z punktu widzenia kodeksu, nie można odstąpić od przestrzegania standardów etycznych. Jak o nie dbać?

Lekarze

Umowy przedwstępne – dlaczego warto je stosować w ochronie zdrowia

Zatrudnianie personelu w podmiotach leczniczych jest możliwe na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego. Takie umowy, zanim będą ostatecznie zawarte, mogą być poprzedzone umowami przedwstępnymi. Te z kolei powinny określać istotne postanowienia umów docelowych. Sprawdź, jak je stosować w praktyce.

Odpowiedzialność i uprawnienia zawodowe

  Kiedy pielęgniarka może zlecić badania

Kiedy pielęgniarka może zlecić badania

W jednej z placówek medycznych lekarze proszą pielęgniarki o drukowanie skierowań na badania diagnostyczne, mimo że są stale dostępni podczas dyżuru. Jak zatem te kwestie wyglądają w kontekście formalno-prawnym oraz w świetle nowego rozporządzenia w sprawie wystawiania skierowań przez pielęgniarki i położne ?

  Jakie leki i badania może zlecić pielęgniarka

Jakie leki i badania może zlecić pielęgniarka

Nowe rozporządzenie w sprawie leków ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań, na które wystawić skierowanie, umacnia pozycję tej grupy zawodowej. Sprawdź, w jaki sposób poszerzono kompetencje zawodowe pielęgniarek i położnych, włączając je w szerszym niż dotychczas zakresie w proces terapeutyczny pacjenta.

  Nowe kwalifikacje lekarzy POZ – co się zmienia

Nowe kwalifikacje lekarzy POZ – co się zmienia

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej jest pierwszą próbą kompleksowej regulacji zagadnień związanych z udzielaniem tego rodzaju świadczeń i dotyczy również personelu medycznego. Sprawdź, co się zmienia w zakresie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i do tworzenia listy aktywnej oraz wystawiania recept w programie 75+.

Wynagrodzenia

podwyżki dla pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia: podwyżki dla pielęgniarek nie są zagrożone

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że mimo informacji o skierowaniu przez NSZZ „Solidarność” do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie rozporządzeń dotyczących między innymi podwyżek dla pielęgniarek i położnych, podwyżki dla tych grup zawodowych nie są zagrożone.

dyżur medyczny a wynagrodzenie

Dyżur nie zawsze dodatkowo płatny

Dyżur medyczny może stanowić dopełnienie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy lekarzy. Gdy lekarz nie wypracuje nominału godzin, ze względu na obowiązek odebrania minimalnych okresów odpoczynków dobowych, nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia.

cb0ddb1469300a31b91ca5829d8e919e30213ad9-large

Dodatkowe środki na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek

W rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej opisano proces otrzymywania przez świadczeniodawców dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne.