Kierowanie ludźmi jest wyzwaniem dla menedżera placówki medycznej, a zgrany personel to największy kapitał. Zwłaszcza zespół dobrych lekarzy. Sprawdź, jak stale inwestować w rozwój zasobów ludzkich, aby osiągać korzyści.

Zatrudnianie i sprawy pracownicze

szkolenia pracowników

Jak planować rozwój pracowników

Wiedza na temat strategii projektowania i realizacji aktywnych szkoleń uchroni menedżera ochrony zdrowia przed wyborem pozornie atrakcyjnej, lecz nieefektywnej oferty. Pozwoli mu też aktywnie współuczestniczyć w kształtowaniu rozwoju swoich pracowników. Oto ważne wskazówki.

Czy dietetyk to zawód medyczny?

Dietetyk udzielający porad edukacyjnych w opiece koordynowanej. Czy jest traktowany jako zawód medyczny?

Rola dietetyka nabrała większego znaczenia w kontekście profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych niezakaźnych. Ministerstwo Zdrowia włączyło dietetyka do systemu podstawowej opieki zdrowotnej, oferując pacjentom dostęp do bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Jakie są warunki wykonywania tego zawodu i czy można go klasyfikować jako zawód medyczny? Sprawdź.

psycholog

Psycholog chce zatrudnić lekarza psychiatrę. Czy musi założyć podmiot leczniczy?

Jak postąpić w sytuacji, gdy psycholog prowadzi działalność w formie spółki i nie jest wpisany do rejestru podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą. Chciałby zatrudnić prowadzącego własną praktykę lekarza psychiatrę na bazie umowy zlecenia lub umowy o współpracę. Czy powinien i czy może założyć podmiot leczniczy?

Rejestracja medyczna

Rejestracja

Medicover: Jak zmienia się rola rejestracji

Zmiany technologiczne w zakresie e-zdrowia dotyczą każdego elementu opieki nad pacjentem. Wpływają także na zadania i rolę rejestracji medycznej. Coraz większe znaczenie odgrywa sprawne poruszanie się po nowych systemach i umiejętność edukacji pacjentów w zakresie nowych technologii. Oto, jak sobie poradził z tym zadaniem Medicover.

  Concierge – niekonwencjonalna  forma obsługi pacjentów i mobilna pomoc rejestracji

Concierge – niekonwencjonalna forma obsługi pacjentów i mobilna pomoc rejestracji

Wśród różnych koncepcji jak usprawnić obsługę pacjenta, jedną z możliwości jest wprowadzenie usług concierge’a. To tylko z pozoru nowość. Bywalcy luksusowych hoteli znają ten rodzaj usług, który można również zaobserwować w filmach obrazujących życie mieszkańców kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Jak takie rozwiązanie można przenieść na grunt placówek opieki  zdrowotnej?

  Jak przeprowadzać rozmowę rekrutacyjną z kandydatem do pracy w rejestracji

Jak przeprowadzać rozmowę rekrutacyjną z kandydatem do pracy w rejestracji

Rejestracja medyczna jest sercem każdej placówki medycznej. To tutaj następuje pierwszy i ostatni kontakt pacjenta z przychodnią. Nieprzyjemny pracownik rejestracji  potrafi skutecznie zniechęcić pacjenta do dalszych wizyt w placówce i może spowodować lawinę negatywnych komentarzy w internecie.  Dlatego zatrudniając nową osobę do rejestracji medycznej warto poświęcić procesowi rekrutacji dużo czasu i zaangażowania.

Odpowiedzialność i uprawnienia zawodowe

zgon

Pielęgniarki zyskają możliwość stwierdzania zgonu pacjenta

Pielęgniarki zyskają możliwość stwierdzania zgonu pacjenta w przypadku akcji medycznej. Takie rozwiązanie pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie czynności w tym zakresie i wyeliminuje konieczność zaangażowania lekarza. Sprawdź, jakie jeszcze nowe uprawnienia zyskają pielęgniarki wskutek opracowywanych zmian prawnych.

zastrzyk

Czy można podać żelazo w warunkach ambulatoryjnych w podmiocie leczniczym

Jesteśmy podmiotem leczniczym, który ma zarejestrowaną działalność jako AOS. Obecnie nie mamy apteki. Na prośbę pacjentów chcielibyśmy im podawać dożylne preparaty żelaza. Znaleźliśmy preparat, który jest zarejestrowany w lecznictwie otwartym, a więc możliwe jest podawanie go w warunkach ambulatoryjnych. Czy potrzebujemy do tego rejestracji w strukturach apteki, czy wystarczy, że mamy gabinet zabiegowy i w nim możemy przechowywać zakupione preparaty żelaza?

Asystent medyczny

Asystent medyczny – jaką odpowiedzialność ponosi i jakie ma prawa

Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia asystenta medycznego? Jakie uprawnienia ma asystent medyczny?

Czas pracy

kto może podpisać klauzulę opt-out

Sprawdź, kto może podpisać klauzulę opt-out

Pracownicy, którzy wykonują zawód medyczny mogą po wyrażeniu zgody (tzw. klauzula opt-out) świadczyć pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień. Mogą również cofnąć taką zgodę w każdej chwili. Dowiedz się, jakich zasad w tej kwestii musi przestrzegać kierownik placówki medycznej.

  Jak organizować pracę bez klauzul opt-out

Jak organizować pracę bez klauzul opt-out

W przypadku niektórych placówek medycznych masowe wypowiadanie klauzul paraliżuje normalną pracę części oddziałów szpitalnych. Jak mają sobie poradzić dyrektorzy z zapewnieniem właściwej liczby personelu? Jak ustalać harmonogramy, po jakie narzędzia mogą sięgnąć w sytuacji, gdy lekarze będą wypowiadać klauzule opt-out?

1550f76491fd4d0fbdf986dc553ca51e9fc19d76-xlarge

Czy właściwe planujesz urlopy

Personel placówki medycznej zatrudniony na podstawie umów o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlopu takiego udzielasz zazwyczaj na podstawie planu urlopów. Sprawdź, dlaczego właściwe sporządzenie tego dokumentu jest istotne z punktu widzenia zapewnienia normalnego toku pracy.

Wynagrodzenia

Dodatek

Dodatek covidowy za każdą godzinę pracy

Personel medyczny otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Poznaj szczegóły nowelizacji poleceń ministra zdrowia w zakresie zasad przyznawania dodatków związanych z epidemią COVID-19. 

Dodatek pieniężny

Nowe zasady wypłaty dodatków covidowych

Resort zdrowia doprecyzował, jak i komu wypłacać dodatek covidowy. Jasne zasady mają pomóc go wypłacać zgodnie z prawem i bez ryzyka zwrotu środków. Co jednak, gdy wcześniej doszło do błędów? Poznaj nowe zasady wypłaty dodatku covidowego.

Dodatek covidowy

Jednorazowy dodatek covidowy. Którzy pracownicy są do niego uprawnieni?

Dodatkowe świadczenie w wysokości 5.000 zł – zwane świadczeniem lub dodatkiem covidowym – to jeden z przywilejów względem osób pracujących w szczególnych warunkach narażenia na wirusa SARS-CoV-2. Sprawdź, kto ma prawo do tego jednorazowego dodatku covidowego.