Jak długo może pracować lekarz na dyżurze

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 27 lutego 2019
Jak długo może pracować lekarz na dyżurze

Lekarz zatrudniony na umowę o pracę pełni w placówce medycznej dyżury na podstawie klauzuli opt-out. Sprawdź, ile godzin maksymalnie może przepracować w tygodniu i miesiącu.

Lekarze, a także inni pracownicy wykonujący zawód medyczny i mający wyższe wykształcenie, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne mogą wykonywać pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Warunkiem jest wyrażenie zgody na piśmie (podpisanie tzw. klauzuli opt-out). W takim przypadku dyżur medyczny osoba odpowiedzialna za tworzenie harmonogramów może planowa pracę lekarza, w wymiarze, w jakim przekraczać będzie przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień (liczone jako suma normalnego czasu pracy i czasu dyżuru).

Dyżur lub dyżur zaplanowany po godzinach normalnej pracy może trwać maksymalnie 24 godziny. Niemniej jednak, ustalając maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy pracownika objętego klauzulą opt-out pamiętaj o obowiązku zapewnienia mu minimalnych okresów odpoczynków dobowych i tygodniowych. I tak, pracownikowi przysługuje w każdej dobie co najmniej 11 godzin odpoczynku, a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Czytaj pozostałe teksty na temat czasu pracy w ochronie zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 52% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.