Kiedy możesz stosować równoważny czas pracy

Dodano: 12 czerwca 2017
Kiedy możesz stosować równoważny czas pracy

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, w przypadku pracowników podmiotu leczniczego możesz przedłużyć wymiar czasu pracy do 12 godzin na dobę. Jak zastosować taki rozkład pracy?

Wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego może odbyć się przez stosowne zapisy w regulaminie pracy lub w drodze odrębnego porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Z art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych wynika, że jeżeli w sprawie wprowadzenia dłuższego niż 1 miesiąc okresu rozliczeniowego czasu pracy w równoważnym czasie pracy zakładowe organizacje nie przedstawią pracodawcy wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni (licząc od dnia przedstawienia propozycji przez pracodawcę), decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych. Wobec braku związków zawodowych o fakcie wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego pracodawca zobowiązany jest powiadomić Państwową Inspekcję Pracy, jednak organy PIP nie są zobligowane do przedstawienia swojego stanowiska. W praktyce system równoważnego czasu pracy może być stosowany na stanowiskach pracy, na których nie wykonuje się intensywnej pracy fizycznej, gdzie w czasie pracy występują okresy oczekiwania, gotowości do pracy, a samo natężenie pracy jest różne w poszczególnych częściach zmiany roboczej.

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Zyskaj DARMOWY 24h dostęp do portalu!


Aktywuj 24-godzinny okres testowy

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
czas pracy

Spis treści Czytaj e-wydanie